برگزاری ششمین نشست منطقوی گروپ فنی تدبیر اعتماد سازی مبارزه با تروریزم قلب آسیا-پروسۀ استانبول

کوکچه پرس47 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۲۴ سنبله ۱۳۹۷ - ۷:۰۷ بعد از ظهر

برگزاری ششمین نشست منطقوی گروپ فنی تدبیر اعتماد سازی مبارزه با تروریزم قلب آسیا-پروسۀ استانبول

برگزاری ششمین نشست منطقوی گروپ فنی تدبیر اعتماد سازی مبارزه با تروریزم قلب آسیا-پروسۀ استانبول

کابل- ششمین نشست منطقوی گروپ فنی تدبیر اعتماد سازی مبارزه با تروریزم، در چوکات پروسۀ استانبول- قلب آسیا به ریاست بانو عادله راز معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه، برگزار شد.

در این نشست، که دیپلوماتان و نمایندگان عالی رتبۀ کشورهای عضو پروسۀ استانبول و سازمان های حامی این پروسه از جمله ایالات متحده امریکا، انگلستان، چین، فدراسیون روسیه، فرانسه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر، ترکیه، آذربایجان، تاجکستان، ایران و پاکستان اشتراک داشتند، با سخنرانی محترمه عادله راز معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه آغاز گردید.

بانو راز گفت: “پروسۀ استانبول قلب آسیا فرصت های مهمی را  برای بحث روی طیف وسیعی از مسایل بنیادی منطقه از جمله امنیت و همکاری های منطقوی به وجود آورده است؛ این پروسه سازوکار های را برای تقویت اعتماد و  بالا بردن فهم متقابل بین کشورهای منطقه از جمله تطبیق فعالیت های تدابیر اعتماد سازی به وجود آورده که پلاتفورم عملی را برای همکاری در میان کشورهای منطقه قلب آسیا فراهم کرده است. پیشرفت اقتصادی و تجارتی مستقمیاً به تأمین امنیت و ثبات ارتباط دارد که فعالیت ها و اعمال گروه های تروریستی در افغانستان به سطح ملی، منطقوی و بین المللی در راستای تأمین صلح و ثبات و پیشرفت و رفاه در افغانستان و منطقه مشکل بزرگ ایجاد کرده است. مبارزه علیه اعمال تروریستی و ضد بشری این گروه ها، سعی و تلاش و همکاری های همه جانبه کشورهای منطقه و جهان را تقاضا می نماید. افغانستان به صفت عضو جامعۀ جهانی و کشور فعال در همه سازمان های منطقوی و پروسۀ های صلح و ثبات و انکشاف اقتصادی؛ قربانی بیشتر تروریزم منطقوی و جهانی می باشد. که البته ممالک عضو قلب آسیا- پروسۀ استانبول زمینه این را مساعد نموده است تا مشترکاً علیه این پدیده شوم مبارزه صورت گیرد.”

آن ها این نشست را فرصتی خوب برای ایجاد یک رویکرد منطقوی در مبارزه با تروریزم و افراط گرایی منطقوی دانستند.

در این نشست کشورهای عضو و کشورها و سازمان های حامی پلان فعالیت های این تدبیر اعتماد سازی برای سال های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ مورد توافق نمایندگان حاضر در جلسه قرار گرفت و تصمیم بر آن شد تا نشست ها و فعالیت های جدید در چارچوب این تدبیر اعتماد سازی در آینده نزدیک برگزار شوند. 

منبع: آخرین اخبار وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان برگزاری ششمین نشست منطقوی گروپ فنی تدبیر اعتماد سازی مبارزه با تروریزم قلب آسیا-پروسۀ استانبول

۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۳۹۷-۰۶-۲۴
لغو پاسخ
0 comments

Sorry Comments are closed

کوکچه پرس