جهان

برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت جهت بررسی بحران انسانی در اوکراین

قرار است امروز نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رسیدگی به تشدید بحران انسانی در اوکراین برگزار شود.

منابع دیپلماتیک گزارش دادند که در پی افزایش آتشباری روسیه به سوی مناطق غیرنظامی اوکراین در روزهای اخیر، ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، ایرلند، نروژ و آلبانی خواستار برگزاری این نشست شدند.

ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه همراه با روسیه و چین اعضای دائمی شورا هستند.

گفته می‌شود مذاکراتی برای دادن فرصت به ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهویر اوکراین برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد – متشکل از همه کشورهای عضو – در جریان است.

روسیه تا کنون هرگونه مذاکره برای پایان جنگ اوکراین در شورای امنیت را وتو کرده است اما اعضای دایم شورای امنیت حق وتوی مصوبات مجمع عمومی را ندارند. چندی پیش، مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت بزرگ آرا حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد.

پیشروی نظامی روسیه در اوکراین ‘کند شده است’
یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفته است که پیشروی ارتش روسیه در اوکراین به شدت کند شده و ظاهرا روس‌ها در صدد اعزام نیروی کمکی از مناطق دیگر به جنگ اوکراین هستند.

وی گفته است که ارتش روسیه تا کنون بیش از ۹۸۰ موشک به اهدافی در اوکراین شلیک کرده و ۷۵ درصد کل گردان های تاکتیکی خود را به این عملیات اختصاص داده است

در جنوب اوکراین، ناوهای جنگی روسیه نواحی اطراف بندر اودسا را زیر آتش توپخانه گرفته‌اند و فعالیت های بیشتری در شمال دریای سیاه دیده می شود.

در عملیات زمینی، سرعت پیشروی نیروهای روسیه در نزدیکی کی‌یف کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا