برگزاری کنفرانس منطقه‌ای «توانمندسازی زنان در افغانستان»

کوکچه پرس152 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۶ سنبله ۱۳۹۷ - ۷:۰۲ بعد از ظهر

آستانه – کنفرانس منطقه‌ای «توانمندسازی زنان در افغانستان» به‌تاریخ ۱۵ سنبله سال جاری به ابتکار جمهوری قزاقستان و در هماهنگی با حکومت افغانستان، در شهر آستانه برګزار گردید.

در این کنفرانس، نمایندگان عالی‌رتبه زنان از کشورهای آسیای مرکزی، افغانستان، آذربایجان و جمهوری مردم چین؛ و نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا اشتراک نموده بودند. علاوه بر بانو عادله راز، معین همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه، هفت تن از زنان افغان، به‌شمول جلالتمآب دلبر نظری وزیر امور زنان، جلالتمآب حسینه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، و خانم کامله صدیقی، معین وزارت صنعت و تجارت، در این کنفرانس از افغانستان نمایندگی نمودند.

به اساس پیشنهاد حکومت افغانستان، موضوع اصلی بحث‌ها در کنفرانس آستانه را توانمندسازی اقتصادی زنان تشکیل میداد. نمایندگان افغانستان در پنل‌های مختلف در این کنفرانس صحبت نمودند و ضمن اشاره به دست‌‌آوردهای حکومت افغانستان در راستای توانمندسازی زنان، چالش‌های موجود در این عرصه را برشمردند و از کشور‌های اشتراک کننده تقاضا نمودند تا علاوه بر فراهم نمودن زمینه‌ای تحصیلات عالی برای زنان افغان، در راستای دسترسی زنان تجارت‌پیشه افغان به مارکیت‌ کشورهای منطقه تلاش‌های عملی صورت گیرد.

آقای غیرت عبدالرحمن‌اوف، وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان و بانو عادله راز در مراسم پایانی این کنفرانس یک‌روزه سخنرانی نمودند و نهایی شدن اعلامیه آستانه در مورد «توانمندسازی زنان در افغانستان» را نشانه‌ای عزم قوی کشورهای اشتراک کننده در راستای توانمندسازی زنان در افغانستان و منطقه خواندند.

بانو راز ضمن اشاره به برنامه‌های حکومت افغانستان برای توانمندسازی زنان، به خصوص در چارچوب کنفرانس رکا و پروسه استانبول، بحث‌ها و پیشنهاد‌های مطرح شده در پنل‌های کنفرانس آستانه را برای توانمندسازی زنان سازنده عنوان نمود و از جمهوری قزاقستان، جمهوری اوزبیکستان، و اتحادیه اروپا به‌خاطر تعهد جدید آنها در راستای فراهم نمودن زمینه‌ای تحصیلات عالی و آموزش‌های حرفه‌ای برای بانوان افغانستان در پوهنتون‌های جمهوری قزاقستان و اوزبیکستان ابراز امتنان نمود.

در اعلامیه این کنفرانس، از دست‌آوردها و تلاش‌های حکومت افغانستان در راستای توانمندسازی زنان قدردانی گردیده و کشورهای اشتراک کننده حمایت شان را از طرح توانمندسازی اقتصادی زنان در چارچوب کنفرانس رکا اعلام نمودند. هم‌چنان، در اعلامیه ایجاد یک شورای مشورتی متشکل از زنان بانفوذ در منطقه پیش‌بینی و بر دایر شدن کنفرانس منطقه‌ای «توانمندسازی زنان در افغانستان» در سال ۲۰۱۹ تاکید گردیده است.

بانو عادله راز، معین همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه در حاشیه کنفرانس منطقه‌ای تحت عنوان «توانمند‌سازی زنان در افغانستان» که به‌تاریخ ۱۵ سنبله سال روان در شهر آستانه جمهوری قزاقستان دایر گردید، با آقای غیرت عبدالرحمن‌اوف، وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان ملاقات نمود.

در آغاز، خانم راز از برگزاری و میزبانی کنفرانس منطقه‌ای در مورد «توانمند‌سازی زنان در افغانستان» و همکاری‌های جمهوری قزاقستان در عرصه‌های مختلف ابراز امتنان نموده و جمهوری قزاقستان را یکی از شرکای مهم افغانستان عنوان نمود. هم‌چنان، بانو راز توانمند‌سازی زنان را یکی از برنامه‌های اولویت‌دار حکومت افغانستان برشمرد و برگزاری این کنفرانس را گامی مهمی در راستای جلب حمایت‌های منطقه‌ای برای عملی شدن برنامه‌های توانمند‌سازی زنان توصیف نمود.

در ادامه، دو طرف در مورد چگونگی تقویت و توسعه همکاری‌های اقتصادی میان افغانستان و قزاقستان، و همکاری‌های منطقه‌ای تبادل نظر نموده و توسعه چنین همکاری‌ها را برای ثبات منطقه‌ای مهم خواندند.

۱۳۹۷-۰۶-۱۶ ۱۳۹۷-۰۶-۱۶
لغو پاسخ
0 comments

Sorry Comments are closed

کوکچه پرس