دیپلماسی

تاکید به عبور از دولت غنی؛ افشای برخی از مفاد پیش‌نویس «توافق صلح افغانستان»

جزئیاتی از مفاد پیش‌نویس «توافق صلح افغانستان» افشا شد که براساس این طرح یک دولت انتقالی بوجود خواهد آمد که تا حداکثر سه سال قدرت را به دست می‌گیرد.

فریدون خوزون» سخنگوی شورای عالی مصالحه افغانستان روز گذشته (22 حمل) اعلام کرد که پیش نویس صلح افغانستان پس از بررسی طرح‌های مختلف، نهایی شده و به عبدالله عبدالله سپرده شده است.

شورای عالی مصالحه افغانستان تاکنون جزئیاتی از این پیش‌نویس منتشر نکرده است اما گفته می‌شود که عبدالله باید آن را تایید کند.

این طرح با عنوان “توافق صلح افغاستان” دارای چهار بخش اصلی است: اصول راهنما برای آینده افغانستان، نقشه سیاسی افغانستان، نظام سیاسی آینده و پایان جنگ.

در بخشی از این طرح آمده است که دولت انتقالی صلح پس از امضای توافقنامه تشکیل خواهد شد و تا زمان انتقال قدرت به یک دولت دائمی، براساس تعدیل قانون اساسی و انتخابات ملی، به کار خویش ادامه خواهد داد.

مدت کار دولت انتقالی صلح از زمان امضا این توافقنامه، حداکثر سه سال و حداقل آن نیز در جریان مذاکرات مشخص خواهد شد.

در این طرح تاکید شده است که مدت توافق شده کار دولت انتقالی صلح قابل تمدید نیست و این دولت، در پایان دوره کاری، قدرت را به دولت منتخب انتقال خواهد داد.

درباره جزئیات طرح شورای عالی مصالحه آمده است که دولت انتقالی صلح شامل بخش‌های مجزا و مساوی ذیل خواهد بود:

1- قوه اجرایی
2- شورای ملی
3- قوه قضائیه، شامل دادگاه عالی و محاکم استیناف و ابتدایی

این دولت همچنین شامل شورای فقه اسلامی، شورای عالی دولت، دیوان عالی قانون اساسی و کمیسیون تعدیل قانون اساسی است.

در این طرح، قوه اجرائیه شامل رئیس جمهور و چهار معاون رئیس جمهور شامل یک زن، صدراعظم و چهار معاون صدراعظم به شمول یک زن ، وزرای کابینه، رؤسای ریاست‌های مستقل و سایر ادارات خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا