جهانسلامتی

تایید واکسن استنشاقی کووید-۱۹ در چین

واکسن “قابل استنشاق” کووید-۱۹ که توسط این شرکت چینی ساخته شده است تأیید شده است. “Convidecia Air” که توسط CanSino Biotech ساخته شده است، اولین نمونه در میان واکسن‌های Covid-19 خواهد بود که به‌جای انژکتور با نبولایزر تزریق می‌شود.

در چین، واکسن کووید-۱۹ که می تواند از طریق استنشاق به بدن انسان نفوذ کند، برای استفاده اضطراری تایید شده است.

اداره ملی محصولات پزشکی تصمیم گرفته است که اولین واکسن «استنشاق‌پذیر» کووید-۱۹ در جهان که توسط CanSino Biotech ساخته شده است، می‌تواند به عنوان دوز یادآور برای افرادی که دو دوز واکسن غیرفعال مصرف کرده‌اند، استفاده شود.

این واکسن که “Convidecia Air” نام دارد، یک نسخه استنشاقی از واکسن تک دوز کووید-۱۹ “Convidecia” خواهد بود که قبلا توسط این شرکت ساخته شده بود.

نسخه تزریقی این واکسن در ماه فوریه از اداره ملی داروهای چین و در ماه مارس از سازمان بهداشت جهانی (WHO) تاییدیه استفاده اضطراری دریافت کرد.

حاوی یک ویروس قدرتمند

در نسخه قابل استنشاق واکسن به جای انژکتور از دستگاه اسپری به نام «نبولایزر» استفاده می شود که مایع واکسن را به حباب هوا تبدیل می کند.

این واکسن که حاوی نسخه ضعیف شده ویروس است، برای تحریک مسیر طبیعی عفونت ویروس منتقله از راه تنفسی و در نتیجه ایجاد ایمنی در بدن در نظر گرفته شده است.

Convidecia Air اولین نمونه در بین واکسن‌های کووید-۱۹ خواهد بود که به جای تزریق کننده، با نبولایزر تزریق می‌شود.

واکسن های اسپری به طور گسترده ای برای محافظت در برابر عفونت های تنفسی مانند آنفولانزا استفاده می شود. این روش هزینه های تولید و کاربرد واکسن ها را کاهش می دهد.

پیش‌بینی می‌شود که دستگاهی که نیازی به انژکتور و سوزن ندارد، از نظر استفاده در مناطق دورافتاده که دسترسی بهداشتی کافی نیست، راحتی را فراهم کند.

برخلاف مایع تزریقی که باید در فریزر عمیق نگهداری شود، مایع واکسن قابل استنشاق را می توان با حفظ یکپارچگی شیمیایی خود در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد نگهداری کرد. امید است که این به حفاظت گسترده‌تر ایمنی در سطح جهانی کمک کند.

پس از تصویب، ارزش سهام شرکت افزایش یافت

در آزمایشات بالینی این واکسن استنشاقی که نتایج آن در مجله “The Lancet” منتشر شد، مشخص شد که این واکسن باعث ایجاد یک پاسخ ایمنی قوی می شود. در آزمایشی که بر روی ۴۲۰ بزرگسال در استان جیانگ سو چین انجام شد، مشخص شد که این واکسن سلول‌های اندام‌های تنفسی را در افرادی که دو دوز واکسن کروناواک که قبلاً توسط Sinovac ساخته شده بود، در برابر ویروس مقاوم‌تر می‌کند.

پس از تایید استفاده فوری، سهام CanSino Biotech 10 درصد در بورس شانگهای و ۷ درصد در بورس هنگ کنگ افزایش یافت.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا