جامعهخبر و گزارش

ترس از داعش و بی اعتمادی به حاکمان جدید نگرانی شیعیان قندهار

تغییر حاکمان افغانستان برای اقلیت‌های قومی و مذهبی این کشور هیچ آورده‌ای نداشته بطوریکه حملات به شیعیان و هزاره‌ها همچنان ادامه دارد. داعش در زمان دولت قبلی هم شیعیان را می‌کشت و اکنون در زمان حکمرانی طالبان نیز به مساجد شیعه حمله می‌کند.
لوموند فرانسه نوشت: ترس از داعش و بی اعتمادی به حاکمان جدید کشور در بین اقلیت مذهبی در افغانستان که در اثر حملات خونین عزادار شده اند، ادامه دارد.
در یکی از حملات به شیعیان افغانستان که مسئولیت آن را داعش، رقیب و دشمن طالبان بر عهده گرفت، دست کم ۴۷ نفر کشته شدند. داعش در افغانستان همچنین مسئول دو حمله دیگر به ویژه به اقلیت شیعه که آنها را «مرتد» می نامند، که این دو حمله در قندوز و کابل در اوایل نوامبر رخ داد. اعضای داعش، طالبان را متهم می‌کنند که به علت مذاکره با دشمن امریکایی در سال ۲۰۲۰، از اهداف جهادی دست کشیده و توافقنامه‌ای را امضا کرده‌اند که به خروج نیروهای خارجی درسی ام اوت ۲۰۲۱ منجر شد.
حمله مرگبار داعش در قندهار و سایر حملاتی که مسئولیت آنها را بر عهده گرفت، به نگرانی اقلیت شیعه دامن زده است، چرا که به توانایی طالبان برای تضمین امنیت در سراسر کشور و برای همه اقوام تردید دارند.
رهبران جدید کشور می گویند که تعهدات خود را برای حفاظت از شیعیان جدی می‌گیرند، اما با وجود این وعده ها، شیعیان همچنان از خشونت داعش و طالبان می ترسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا