جهانخبر و گزارش

ترکیه: یونان از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۱۲۳ مورد نقض حریم هوایی و آزار و اذیت مرتکب شد

منابع وزارت دفاع ملی ترکیه اعلام کردند: یونان از ابتدای سال جاری تاکنون 1123 مورد تخلف و آزار و اذیت مرتکب شده است.

در حالی که یونان در سال گذشته ۱۶۱۶ تخلف و سوء استفاده علیه حریم هوایی و آب های سرزمینی ترکیه انجام داده است، این تعداد تنها در ۸ ماه سال جاری به ۱۱۲۳ مورد رسیده است.

نیروهای مسلح یونان که دائماً در تلاش برای افزایش تنش در دریای اژه و مدیترانه شرقی هستند، از ۱۵ اوت با قفل کردن رادار به مدت ۳۳۷۲ ثانیه در ۱۴ حادثه جداگانه، جت های ترکیه را در پروازهای وظیفه مورد آزار و اذیت قرار دادند.

سرانجام، یونان در اول سپتامبر، هواپیمای گشت دریایی را که در حال انجام مأموریت «عملیات گارد دریایی ناتو» در جنوب رودس بود، مورد آزار و اذیت قرار داد. در حالی که منابع وزارت دفاع ملی ترکیه تاکید کرده اند که هواپیمای مورد نظر در حال انجام ماموریت ناتو و غیرمسلح بوده، اعلام کرده اند که در چارچوب اصول متقابل پاسخی مشابه داده اند.

یونان همچنان به افزایش تنش در دریای اژه ادامه می دهد

علیرغم درخواست ترکیه برای حل مشکلات با روحیه روابط حسن همجواری و اتحاد در دریای اژه و مدیترانه شرقی، یونان همچنان به تشدید تنش، اقدامات تهاجمی و لفاظی ها و نگرش غیرقانونی خود ادامه می دهد.

یونان، که یک NOTAM را برای اطلاع رسانی به هواپیماها از برخی موقعیت‌های مهم که ممکن است بر ایمنی پرواز و زمین تأثیر بگذارد، بدون توجه به دوره تعلیق (۱۵ ژوئن تا ۱۵ سپتامبر) و روزهای ملی و مذهبی مشخص شده در یادداشت تفاهم آتن ترکیه و یونان اعلام کرد. ۱۹۸۸ تصمیم به افزایش تنش در دریای اژه شد.

بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع وزارت دفاع ملی ترکیه، یونان در سال گذشته در مجموع ۱۶۱۶ مورد نقض و آزار و اذیت در حریم هوایی و دریایی ترکیه با نیروی دریایی و هواپیماهای نظامی انجام داده است. این رقم در ۸ ماهه سال ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۱۲۳ افزایش یافته است.

به ویژه در محدوده تجاوزات و آزار و اذیت هایی که در ماه های اخیر افزایش یافته است، یونان اف-۱۶ ها را در پروازهای وظیفه به جنوب رودس، غرب جزیره لسبوس، غرب و جنوب جزیره آهیکریا و جنوب خیوس به طور کلی مورد آزار و اذیت قرار داد. از ۱۳۳۰ ثانیه، در مجموع ۱۳۳۰ ثانیه.

در ۱۸ آگوست، یونان به فعالیت های خود برخلاف روابط حسن همجواری ادامه داد و قفل راداری ۱۸۰ ثانیه ای را برای دو هواپیمای F-16 در جنوب غربی خیوس اعمال کرد.

آزار و اذیت هواپیماهای غیرمسلح

یونان با آزار و اذیت جت های ترکیه در حین پرواز ماموریت خود در ۲۳ اوت با اعمال قفل رادار به مدت ۱۰۲۰ ثانیه در چهار حادثه مختلف، یک هواپیمای F-16 متعلق به فرماندهی نیروی هوایی در جنوب غربی جزیره لسبوس را به مدت ۳۰۳ ثانیه در اوت مورد حمله قرار داد. ۲۴ و ۳۵۰ ثانیه در جنوب غربی Gökçeada در ۲۹ اوت. رادار باز شد.

یونان آخرین بار هواپیماهای ترکیه را در یک پرواز ماموریتی در ۱ سپتامبر مورد آزار و اذیت قرار داد.

یونان که قفل راداری را به مدت ۱۳۶ ثانیه روی هواپیمای گشت دریایی غیرمسلح که مأموریت “عملیات گارد دریایی ناتو” را در جنوب رودس انجام می داد، اعمال کرد، همان هواپیما را در جنوب غربی جزیره کوس به مدت ۵۳ ثانیه در معرض قفل راداری قرار داد.

“اقدامات توهین آمیز هرگز قابل قبول نیستند”

منابع وزارت دفاع ملی ترکیه با بیان اینکه مزاحمت ها و تخلفات مورد بحث در چارچوب اصول عمل متقابل تلافی شده است، دلیل بیان شده از سوی یونان در خصوص این تخلفات را «عدم گزارش طرح پرواز هنگام ورود به FIR آتن» خلاف آن توصیف کردند. به حقوق بین الملل

منابعی با بیان اینکه یونان با نقض کنوانسیون شیکاگو که بر عملکرد هوانوردی بین‌المللی غیرنظامی تنظیم می‌کند، منطقه FIR که منطقه خدماتی آن است را منطقه حاکمیت خود می‌داند و از هواپیما درخواست برنامه‌های پروازی می‌کند، گفتند: الزامی نیست. ” از عبارت استفاده کرد

این منابع با یادآوری اینکه ترکیه همواره خواستار گفتگو و حسن همجواری است، گفتند: “این اقدامات تجاوزکارانه یونان، متحد ما در ناتو که خلاف قوانین بین‌المللی و روح اتحاد است، هرگز قابل قبول نیست. کشور ما که تهدیدی برای کسی نیست. او یک متحد قوی، قابل اعتماد و موثر در منطقه خود و در سراسر جهان است و تمام تلاش خود را برای صلح، آرامش و ثبات انجام می دهد. نظر خود را به اشتراک گذاشت

“ماجراهای جدید باید اجتناب شود”

این منابع با یادآوری اینکه یونان در سالهای ۱۹۱۹-۱۹۲۲ با تشویق و حمایت برخی کشورها اقدام به حمله کرد، اظهار داشتند که در نتیجه این امر یونان که ناامید شده بود، نخست وزیران، وزیران و حتی رئیس ستاد ارتش خود را اعدام کرد.

منابع وزارتخانه با یادآوری اینکه یونان پس از تهاجم حتی قادر به پرداخت غرامت نبود، بار دیگر تاکید کردند که باید از تاریخ درس گرفته و از ماجراجویی های جدید پرهیز کرد.

این منابع با اشاره به اینکه برخی از سیاستمداران در یونان به دلیل جاه طلبی های شخصی خود به اقدامات تحریک آمیز و لفاظی های خود ادامه می دهند، اظهار داشتند که تلاش های تسلیحاتی که توسط یونان آغاز شده است، همچنان ادامه دارد. این منابع با بیان اینکه این امر تأثیر اقتصادی سنگینی بر مردم یونان داشت، خاطرنشان کردند که این وضعیت تأثیر منفی بر رفاه مردم داشته است.

بر دستور کار مثبت تمرکز کنید

تمرکز بر دستور کار مثبت و کاهش تنش هم به روابط دوجانبه و هم به همکاری های منطقه ای کمک می کند.

منابع وزارتخانه که شبکه خود را بیان کردند، گفتند: “ما بسیار خوشحالیم که مشاهده می کنیم که برخی از سیاستمداران، دانشگاهیان و سربازان بازنشسته در یونان از استدلال های ما استفاده می کنند و درک می کنند.” از عبارت استفاده کرد

این مقام ها بار دیگر با تاکید بر اینکه منتظر هیأت وزارت دفاع یونان هستند که برای دور چهارم مذاکرات در مورد اقدامات اعتمادسازی به آنکارا دعوت کرده بودند، گفتند: با این حال، درخواست های ما برای حسن همجواری و گفتگو نباید باشد. نیروهای مسلح ترکیه که به عنوان یک نقطه ضعف تلقی می‌شود، مصمم و مصمم هستند تا از حقوق، منافع و منافع کشورمان دفاع کنند و نباید شک کرد که او توانایی آن را دارد.» اظهاراتی کرد.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا