خبر و گزارشدیپلماسینگاه‌ها

تسلط مجدد «طالبان» بر افغانستان مهمترین رویداد سال ۲۰۲۱

یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه در سال ۲۰۲۱ تحولات صورت گرفته در منطقه مهم و بعضا سریع و پرشتاب بوده است، گفت: یکی از اتفاقات مهم سال ۲۰۲۱ خروج ناگهانی و شتاب زده نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان و حاکمیت مجدد طالبان بر این کشور بود.

حسن هانی زاده در پاسخ به این سوال که به نظر وی مهمترین اتفاقات رخ داده در عرصه بین الملل و منطقه ای در سال ۲۰۲۱ چه تحولاتی بوده است ؟ اظهار کرد : در سال ۲۰۲۱ شاهد تحولات زیاد و بعضا پرشتابی در منطقه و عرصه بین‌الملل بودیم و به نظر می رسد یکی از مهمترین اتفافات خروج ناگهانی و شتاب زده آمریکا از افغانستان بعد از ۲۰ سال بود، این خروج منجر به سقوط دولت اشرف غنی و روی کار آمدن طالبان در این کشور بود. این موضوعات تاثیرات زیادی بر روی وضعیت مردم افغانستان، منطقه و کشورهای همسایه افغانستان گذاشت چنانکه در حال حاضر مسئله افغانستان به یک چالش برای کشورهای منطقه و بعضا فرامنطقه تبدیل شده است.

وی همچنین با بیان اینکه برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و پیروزی گروه “مقتدا صدر “در این انتخابات یکی دیگر از مسائل مهم منطقه بود، افزود: ادامه جنگ‌ در یمن و به شهادت رسیدن سفیر ایران در منطقه از دیگر تحولاتی است که در سال ۲۰۲۱ مورد توجه قرار گرفت.

هانی زاده خاطرنشان کرد : برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران و پیروزی ابراهیم رئیسی،عادی سازی روابط برخی کشورهای عرب منطقه ازجمله کشورهای امارات، بحرین، سودان و مغرب با رژیم صهیونیستی، تحولات صورت گرفته در منطقه قره باغ و ادامه جنگ بین آذربایجان و ارمنستان و توافقی که با وساطت کشورهای منطقه بین آنها صورت گرفت از دیگر مسائل مهم سال ۲۰۲۱ بود.

وی با اعتقاد بر اینکه سقوط ناگهانی” لیر “و اوضاع ناپایدار اقتصادی ترکیه و انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهور آمریکا و دیگر حواشی مرتبط با این رویداد از دیگر مسائل مهم سال جاری بود ، گفت: در همین چارچوب می توان آغاز دور جدید مذاکرات وین برای لغو تحریم ها بعد از روی کار آمدن دولت آقای ئیسی را نیز ازدیگر مسائل مهم ۲۰۲۱ عنوان کرد .

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین خاطرنشان کرد : برخی از تحولات صورت گرفته در منطقه در سال ۲۰۲۱ از جمله مسائل مربوط به افغانستان و منطقه قره باغ نسبت به دیگر تحولات منطقه تاثیر بیشتر بر روی کشورهای منطقه از جمله ایران داشته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا