اقتصادجامعهخبر و گزارشسلامتیمهاجرت

تشدید جنگ و خشونت‌ها در افغانستان و احتمال آغاز موج جدید مهاجرت؛ ملل متحد آمادگی می‌گیرد

فلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است که پس از خروج کامل نیروهای بین المللی از افغانستان در ماه سپتمبر، احتمال بیجا شدن و مهاجرت بیشتر شهروندان ملکی این کشور بعید نمی‌باشد.

پس از آغاز روند خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، خشونت ها در این کشور تشدید یافته اند و مذاکرات صلح طالبان با حکومت افغانستان نیز کندتر شده است.

فلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در گفتگو با خبرگزاری رویترز به حمله خونین بر یک سازمان بین المللی ماین پاکی در شمال افغانستان و کشته شدن ۱۰ تن در این رویداد اشاره کرد و گفت: «این نشانه غمبار نوعی از خشونت است که دوباره در افغانستان تبارز خواهد یافت و با خروج نیروهای بین المللی وضعیت احتمالاً وخیم خواهد شد.»

گراندی افزود که به همین دلیل تدابیر اضطراری را اتخاذ کرده اند که در صورت بروز چنین یک وضعیتی به بیجاشدگان داخلی و مهاجرانی که به کشورهای همسایه فرار خواهند کرد کمک صورت گیرد، اما این که چه تدابیری، جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

براساس آمار کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان که ریاست آن را گراندی به عهده دارد، در حال حاضر حدود ۲،۵ میلیون مهاجر افغان در سرتاسر جهان ثبت شده اند. در همین حال رقم مهاجران داخلی در این کشور به ۴،۸ میلیون تن می رسد.

ادامه خشونت و جنگ در افغانستان هزاران تن را مجبور به فرار از مناطق شان کرده است

ایالات متحده امریکا پس از ۲۰ سال حضور در افغانستان به خروج نیروهای خود از این کشور آغاز کرده است. قرار است تا یازدهم سپتمبر ۲۵۰۰ سرباز باقی مانده این کشور از افغانستان خارج گردند. علاوه بر این حدود ۷ هزار سرباز دیگر از کشورهای عضو ناتو و همچنین آسترالیا، زیلاند جدید و گرجستان نیز قرار است تا ۱۱ سپتمبر افغانستان را ترک کنند.

گراندی گفته است که برای ادامه گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان به تلاش بیشتر جامعه جهانی نیاز می رود.

این مقام ملل متحد افزوده است: «تلاش‌ سیاسی باید جایگزین منازعه شود، اما طبعاً که ریسک (آوارگی بیشتر) وجود دارد و ما باید آمادگی داشته باشیم.»

در سال ۲۰۰۱ نیروهای بین المللی به رهبری ایالات متحده طالبان را سقوط دادند زیرا این گروه از تسلیم دهی رهبر پیشین القاعده، اسامه بن لادن سرپیچی نموده بود.

مارک لوکاک، رئیس دفتر هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد به رویترز گفته است که به میزان بالای حمایت از برنامه‌های امدادی در افغانستان نیاز است تا زمینه باثبا‌ت‌سازی اوضاع توسط ادارات افغانستان تقویت شود.

کودکان افغان که به دلیل تشدید خشونت ها از خانواده های شان جدا شده اند

لوکاک که در همین ماه جاری از سمت اش کنار می رود، افزوده است که حکومت بایدن با این سازمان روابط بسیار سازنده دارد و مذاکرات موثری نیز در این زمینه تا حالا داشته اند.

ایالات متحده در آغاز ماه روان میلادی ۲۶۶ میلیون دالر کمک بیشتر بشردوستانه به افغانستان را وعده داد. به این ترتیب مجموع کمک های بشردوستانه این کشور به افغانستان از سال ۲۰۰۲ به این سو به حدود ۳.۹ میلیارد دالر می رسد.

براساس منابع سازمان ملل ۱۸،۴ میلیون نفر، یعنی حدود نیمی از جمعیت افغانستان به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

لوکاک گفته است که توجه جامعه جهانی به افغانستان به تناسب گذشته خیلی کمرنگ شده و حتی «از بین رفته» ‌است و این مورد همچنان در جلب کمک برای افغانستان به مشکل مبدل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا