جهانخبر و گزارشدیپلماسی

تعهد طالبان به احترام به قانون اساسی پیشین افغانستان

نماینده اتحادیه اروپا در امور افغانستان اعلام کرده که هیئت طالبان تعهد خود را به احترام به قانون اساسی دوره جمهوری افغانستان اعلام کرده است.

نماینده اتحادیه اروپا در امور افغانستان می‌گوید که «امیرخان متقی»، سرپرست وزارت خارجه در جریان مذاکرات دوحه اطمینان داده است که به قانون اساسی دوره جمهوری در این کشور احترام گذارد.

این دیپلمات بلندپایه غربی می‌افزاید که متقی هم‌چنین تعهد کرده است که تمامی مدارس و دانشگاه‌های دخترانه و پسرانه در افغانستان بازگشایی خواهند شد.

«وان برنت»، نماینده اتحادیه اروپا در امور افغانستان در صفحه توئیترش گفته است که نمایندگان کشورهای اتحادیه اروپا نگرانی‌هایشان را درباره بازداشت‌های خودسرانه، بدتر شدن وضعیت حقوق بشری و فعالیت‌های تروریستی در افغانستان اعلام کرده‌اند.

وان برنت گفت: «هیأت امارت اسلامی درباره بازگشایی مدارس دخترانه و پسرانه و احترام به قانون اساسی کنونی، تعهد کرد و نیز تعهد داد که در هماهنگی با تمامی بخش‌های جامعه، قانون جدید را مطرح خواهند کرد.»

هیأت وزارت خارجه طالبان در آخرین روز حضورش در قطر با نمایندگان و سفیران شانزده کشور اروپایی دیدارهایی داشته است.

بحران اقتصادی، اوضاع حقوق بشری، شرایط سیاسی، چگونگی پرداخت حقوق آموزگاران و نیز عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر از مسائلی هستند که در نشست هیأت کابل با نمایندگانی از کشورهای مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

وزارت امور خارجه طالبان نیز درباره نشست دوحه و دیدار با نمایندگان اروپایی گفته است: «شرکت کنندگان اروپایی در این نشست تعهد کردند که از هیچ گونه کمک برای مردم افغانستان دریغ نخواهند کرد.»

هیئت طالبان به ریاست «امیرخان متقی» دو روز قبل به دوحه رفت تا با مقامات این کشور و طرف‌های خارجی در مورد مسائل مختلف رایزنی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا