جامعهخبر و گزارش

تهدید و بازداشت خبرنگاران هزاره و تاجیک به دلیل قومیت شان از سوی طالبان

م‌زمان با بالاگرفتن نگرانی‌ها از بسته‌شدن شمار زیادی از رسانه‌ها در افغانستان، خبرنگاران نیز از افزایش تهدیدها، بازداشت‌ها و شکنجه‌ی خبرنگاران از سوی طالبان ابراز نگرانی کرده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، گزارش داده است که فضای کار رسانه‌ای در افغانستان خطرناک شده است و خبرنگاران نیز کار خبرنگاری را پر استرس خوانده اند.

شماری از خبرنگاران به این خبرگزاری، گفته اند که آن‌ها موظف استند هنگام نوشتن گزارش، اصولی و قوانینی که طالبان وضع کرده اند را در ذهن داشته باشند؛ این قوانین در مواردی حتا سبب لغو گزارش‌ها جدی و مستقل شده است.

با این حال شماری از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای، گفته اند که بیش‌تر به دلیل قومیت شان مورد تهدید طالبان قرار می‌گیرند؛ تا کار خبرنگاری شان. فیصل مدرس، خبرنگار و یوتیوبر چندی پیش از سوی طالبان بازداشت شد. به گفته‌ی خودش، هشت روز را در زندان طالبان به سر برد و مورد شکنجه و تهدید نیز قرار گرفت.

مدرس که از ولایت پنجشیر است، می‌گوید که به دلیل قومیت اش که یک پنجشیری است می‌ترسد، نه روزنامه‌نگار بودنش.

در این گزارش، هم‌چنان آمده است که خبرنگاران سایر اقلیت‌های قومی از جمله هزاره‌ها نیز نگران جان شان استند. به گونه‌ی نمونه؛ از خبرنگاران اطلاعات روز در این گزارش یاد شده که در روزهای نخست آمدن طالبان به کابل بازداشت و به شدت مورد ضرب‌وشتم قرار گرفتند. آن‌ها همه هزاره بودند.

با این حال بلال کریمی، معاون سخن‌گوی طالبان، گفته است که انتقادها قابل تحمل است؛ اما باید سازنده باشد. به گفته‌ی او، شماری از نیروهای تندرو این گروه خبرنگاران را لت‌وکوب کرده بودند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا