خبر و گزارشنگاه‌ها

تیموتی ویکس؛ از استادی در دانشگاه آمریکایی افغانستان تا تبدیل شدن به جبرئیل عمر حامی طالبان

تیموتی ویکس، شهروند استرالیا و استاد سابق دانشگاه آمریکایی افغانستان که مدت سه و نیم سال در اسارت طالبان بود، روز گذشته به این کشور برگشت تا یکسالگی تسلط طالبان بر افغانستان را تجلیل کند.

آقای ویکس که اکنون مسلمان شده و نام خود را به «جبرئیل عمر» تبدیل کرده است، در میدان هوایی کابل توسط خالد زدران، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل، استقبال شد.

خالد زدران در صفحه تویتر خود نوشته است که: «از آقای جبرئیل عمر (تیموتی ویکس) صمیمانه استقبال می کنم. بازگشت او به افغانستان در زمانی صورت گرفته است که این کشور از آزادی و استقلال کامل برخوردار است.»

تیموتی ویکس نیز در میدان هوایی کابل به رسانه ها گفت که: « من در سال ۲۰۱۶ با رویایی آموختن در مورد افغانستان، به این کشور آمدم، اکنون دوباره آمده ام تا این سفر[آموزشی] را تکمیل کنم. این بخش دوم سفرم است.»

او افزود: «من همچنان آمده ام تا یکسالگی حکومت امارت اسلامی افغانستان را تجلیل کنم؛ حکومتی که حمایتش کرده‌ام. من سه و نیم سال با نیروهای طالبان سپری کرده‌ام و آنها را طوری دیده‌ام که هیچ‌کسی قادر نیست ببیند.»

این استاد سابق دانشگاه آمریکایی افغانستان و شهروند استرالیا، با لباس افغانی و در حالی که لنگی بسر داشت، وارد کابل شد و مورد استقبال طالبان قرار گرفت.

ورود او به افغانستان و حمایتش از طالبان با انتقادات گسترده مواجه شده و بسیاری از شهروندان افغانستان می‌گویند که او جنایت‌های طالبان را «سفید نمایی» می‌کند.

یکی از شهروندان افغانستان با همرسانی ویدئوی صحبت‌های این استاد سابق دانشگاه آمریکایی افغانستان، در تویتر خطاب به او نوشته است که: «سئوال من این است که چرا به تنهایی آمده ای؟ چرا مادر، خواهران، همسر و دختران خود را همراه خود نیاورده‌ای تا تحت حاکمیت رژیم مورد علاقه‌ات زندگی کنند؟»

سه و نیم سال در اسارت طالبان
تیموتی ویکس استرالیایی و کوین کینگ آمریکایی دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان بودند که در ماه آگست سال ۲۰۱۶ از نزدیکی این دانشگاه در منطقه دارالامان کابل، توسط طالبان ربوده شدند.

در پی ربوده شدن این دو نفر، دانشگاه آمریکایی افغانستان برای مدتی فعالیت خود را به تعلیق در آورد و اعلام کرد که امنیت کارمندان و استادانش تأمین نیست.

این نهاد بارها با انتشار اعلامیه‌هایی خواستار رهایی این دو نفر شد و همواره تأکید می‌کرد که این دو نفر در وضعیت ناگوار بسر می‌برند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان بارها ویدیوهایی از این دو استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان در تویتر منتشر کرد. در این ویدیوها آنها از دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا و مقامات کشور استرالیا می‌خواستند با طالبان در مورد رهایی آنها مذاکره کنند.

آنها همچنین در این ویدیوها از دولت آمریکا می‌خواستند که آنها را با زندانی‌های طالبان در زندان‌های بگرام و پل‌چرخی، مبادله کنند.

این دو استاد سابق دانشگاه آمریکایی افغانستان از آگست ۲۰۱۶ تا نوامبر ۲۰۱۹، در اسارت طالبان بودند و تلاش‌های نیروهای امنیتی افغانستان برای رهایی آنها بی‌نتیجه بود.

گفتگوهای دوحه و معامله تبادله زندانیان
مقامات آمریکایی و طالبان در جریان گفتگوهای دوحه در مورد روند صلح افغانستان، در مورد رهایی تیموتی ویکس و کوین کینگ و تبادله آنها با زندانیان ارشد طالبان، توافق کردند.

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، این دو شهروند آمریکا و استرالیا، با انس حقانی، برادر سراج‌الدین حقانی و از اعضای ارشد شبکه حقانی، حافظ عبدالرشید و مالی خان، از افراد کلیدی طالبان، مبادله شد.

انس حقانی که قبل از آن بارها شهروندان افغانستان به دلیل حملات مرگبار شبکه حقانی در افغانستان خواستار اعدامش شده بود، بعد از این تبادله و رهایی از زندان، به دوحه رفت و عضو هیات مذاکره کننده صلح طالبان شد.

تیموتی ویکس نیز مدتی بعد از رهایی از اسارت طالبان، به دوحه سفر کرد و با سراج‌الدین حقانی، از نزدیک دیدار کرد.

آقای ویکس از بعد رهایی از اسارت طالبان، تبدیل به یکی از حامیان جدی طالبان در شبکه‌های اجتماعی شد و همواره از اعضای طالبان، ستایش می‌کند.

کوین کینگ، دیگر استاد دانشگاه آمریکایی افغانستان که در پی مبادله با اعضای ارشد طالبان رها شد، بعد از رهایی سکوت اختیار کرده است و در مورد روزهایی که در اسارت طالبان بود، چیزی نگفته است.

در پی اظهارات این استاد سابق دانشگاه آمریکایی افغانستان، بسیاری شاگردان سابق این دانشگاه اظهار تعجب کرده‌اند و گفته‌اند که باورشان نمی‌شود که او خون دانشجویان این دانشگاه و همکاران خود را، نادیده گرفته است.

دقیقا یک هفته بعد از اینکه طالبان تیموتی ویکس و کوین کینگ را ربودند، دانشگاه آمریکایی افغانستان مورد حمله تروریستی قرار گرفت که در آن ۱۳ نفر کشته و حدود ۴۰ نفر دیگر زخمی شدند. کشته شدگان از دانشجویان، استادان و محافظان این دانشگاه بودند.

مسئولیت این حمله را هیچ گروهی به عهده نگرفت، اما دولت افغانستان آن را تروریستی خواند و گفت که بر اساس اطلاعات ریاست امنیت ملی افغانستان، این حمله از آن سوی خط دیورند (پاکستان) رهبری شده است.

بعد از تسلط طالبان بر افغانستان، دانشگاه آمریکایی افغانستان مسدود شده است و بسیاری از دانشجویان این دانشگاه از ترس کشته شدن توسط نیروهای طالبان، از این کشور خارج شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا