جامعهخبر و گزارش

جاری شدن سیلاب در ولایات فاریاب و بغلان ۶ کشته بر جای گذاشت

منابع در ولایات بغلان و فاریاب از جاری شدن سیلاب در این ولایات خبر می‌دهند. به گفته آنان خسارات هنگفت مالی و جانی بر مردم وارد شده است.

باشندگان در ولایت فاریاب از خسارات هنگفت مالی ناشی از سیلاب در نواحی مختلف شهر میمنه خبر می‌دهند.

عزیزالله، یک تن از باشندگان ناحیۀ سوم شهر میمنه می‌گوید که سیلاب‌ها به بیش از ۵۰۰ خانه در این ناحیه آسیب رسانده و خسارات هنگفت مالی بر باشندگان برجای گذاشته است.

در همین حال، یک منبع از شفاخانۀ مرکزی فاریاب می‌گوید که از سیلاب‌های شب گذشته جسد دو کودک نیز به این شفاخانه منتقل شده‌ است.

با این حال، اسدالله وقاص، رئیس مبارزه با حوادث فاریاب، با تأیید این رویداد می‌گوید که سیلاب‌ها به مردم خسارات بسیاری وارد کرده است، اما تاکنون اطلاعات دقیق در این باره وجود ندارد.

به گفتهٔ رئیس مبارزه با حوادث، با نهادهای امدادرسان نشست اضطراری برگزار شده است و به‌زودی به آسیب‌دیدگان رسیدگی می‌شود.

اسدالله مصطفی هاشمی، رییس اطلاعات و فرهنگ بغلان امروز (چهارشنبه، ۱۴ ثور) گفت: در بیست و چهار ساعت اخیر، سیلاب در ولسوالی دهنه غوری و شهر پلخمری سرازیر شده که طی آن ۴ تن جان باختند و خسارات مالی هنگفت بر مردم وارد شده است.

به گفته او، خانه های زیادی ویران و شماری زیادی مواشی تلف شده که هنوز ارقام دقیق آنها به دست نیامده است.

رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در بغلان اضافه کرد که با وجود نبود ارقام دقیق خسارات، روستاهای منگل، امرخیل، مزاریان، تاجک، بی بی گواره و ورتبلاقی زیر سیلاب گردیده و تلاش برای نجات مردم و‌ جلوگیری از خسارات بیشتر ادامه دارد.

هاشمی گفت که تمامی امکانات موجود حکومت محلی بغلان برای نجات مردم استفاده می شود و تمامی مسوولان حکومتی به شمول والی به محلات سیلاب زده رفته اند.

او تاکید کرد که این آمار و ارقام ابتدایی است و ممکن است تلفات و خسارات بسیار زیاد باشد.

این در حالی است که گفته می‌شود سرازیر شدن سیلاب در پروان نیز جان دو تن را گرفته است و صدها جریب زمین زراعتی را تخریب کرده است. این سیلاب در بخش‌هایی از ولسوالی‌های ‎شینواری، ‎سیاه‌گرد و ‎شیخ‌علی ولایت پروان خسارت مالی و جانی در پی داشته است.

سرازیرشدن سیلاب در پروان؛ جان‌باختن دو نفر و تخریب صدها جریب زمین

برخی از ولایت‌های دیگر نیز طی ۲۴ ساعت اخیر گواه بارش باران سیل‌آسا بوده است.

دیروز ولایت‌های هلمند، قندهار و نیمروز را طوفان شدید فرا گرفته بود که گفته می‌شود خسارات مالی در پی داشته است.

گفتنی‌ لست که ریاست هواشناسی افغانستان از احتمال بارش باران شدید با رعد و برق، تُندباد و سیلاب در ۲۷ ولایت کشور هشدار داده است. این ریاست میزان بارش باران در نقاط مختلف را میان ۲۰ تا ۶۰ میلی‌متر پیش‌بینی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا