#جنایات‌طالبانجامعهخبر و گزارش

جدایی یک فرمانده طالبان و ادامه نبردها در چند ولسوالی بدخشان

منابع کشته شدن ۱۹ تن و زخمی شدن ۷ تن از افراد طالبان را در درگیری‌های چند روزه در ولسوالی‌های یفتل بالا، راغستان، کوهستان، مای‌می و منطقه‌ی شیوه تأیید می‌کنند و می‌گویند که «چهار تن از افراد جبهه‌ی مقاومت ملی کشته و دو تن از آنان نیز در این درگیری‌ها زخم برداشته‌اند.»

به‌گفته‌ی این منبع، در درگیرهای چند روز پسین در ولسوالی‌های بدخشان ۱۰ تن از افرد طالبان نیز به‌دست نیروهای جبهه‌ی مقاومت اسیر شده‌اند.

یک منبع که نخواست نامش فاش شود، می‌گوید که در دو روز گذشته نیز درگیری میان طالبان و نیروهای جبهه‌ی مقاومت در ولسوالی‌های راغستان به رهبری فرمانده عثمان یاوانی و در ولسوالی یفتل بالا به رهبری حمیدالله مجاهد فرمانده جدا شده‌ی گروه طالبان ادامه دارد که در این درگیری‌ها ۳ تن از افراد طالبان در ولسوالی راغستان و ۲ تن دیگر از آنان در ولسوالی یفتل بالا کشته شده‌اند.

وی می‌افزاید: «اطلاعات مؤثقی در مورد تلفات وارد شده به نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی در این نبردها در دست نیست.»

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در بدخشان با تأیید این درگیری‌ها می‌گوید: «تلفات گفته شده در رابطه به نیروهای ما حقیقت ندارد و عملیات در ولسوالی‌های راغستان و یفتل بالا ادامه دارد.»

حمیدالله مجاهد فرمانده جدا شده‌ی طالبان در بدخشان.

در همین حال، منابع در بدخشان می‌گویند که درگیری‌ها در منطقه‌ی تنگ‌شیو ولسوالی مای‌می ادامه دارد و اطلاعاتی درباره‌ی تلفات برخاسته از این نبرد میان نیروهای جبهه‌ی مقاومت و طالبان در دست نیست.

به‌گفته‌ی آنان: در منطقه‌ی تنگ‌شیو ولسوالی مای‌می، به‌دلیل کوهستانی بودن آن، شبکه‌های مخابراتی کار نمی‌کند.

این منابع علاوه می‌کنند که نظر به اطلاعات باشندگان مناطق نزدیک به منطقه‌ی تنگ‌شیو، نیروهای جبهه‌ی مقاومت به کوه‌ها متواری شده‌اند و طالبان نیز در مرکز این منطقه حضور دارند و درگیری میان دو طرف جریان دارد.

ادامه‌ی درگیری‌ها در منطقه شیوه‌ی بدخشان

از سوی دیگر درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای جبهه‌ی مقاومت در منطقه شیوه‌ی بدخشان از یک ماه بدینسو ادامه دارد.

به‌گفته‌ی منابع، در درگیری روزهای گذشته در این منطقه، چهار تن از افراد طالبان کشته و زخمی شده‌اند و دو تن از نیروهای جبهه‌ی مقاومت نیز زخم برداشته‌اند.

لازم به ذکر است که منابع دیگر، جنگ در منطقه‌ی شیوه را، نبرد بر سر معدن دانسته و تأکید کردند که طرف‌های درگیر به‌خاطر به‌دست آوردن کنترل معدن طلا در این منطقه باهم درگیر استند.

شمسالله یکی از باشندگان ولسوالی کران و منجان بدخشان گفت که: «طالبان چند روز قبل همراه با نیروهای فرمانده ملک درگیر شده بودند که بعد از چند ساعت، نبرد میان آنان پایان یافت و نیروهای فرمانده ملک، در سنگرهای‌ شان که بالای کوه است قرار دارند و نیروهای طالبان نیز دوباره به مرکز ولسوالی برگشته‌اند.»

نزدیک به یک ماه پیش، فرمانده ملک یکی از فرماندهان نیروهای خیزش مردمی در زمان جمهوریت، دوباره افراد خود را بسیج و به کوه‌های ولسوالی کران و منجان بدخشان متواری و چندین بار با طالبان درگیر شده‌است.

در همین حال، صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی جبهه‌ی مقاومت در صفحه‌ی توییترش نوشته‌است: «غرّش سرزمین لعل و لاجورد بسیار بلندتر از تصور چند بیگانه است. بلندای پامیر هم‌چنان بام آسیا می‌ماند و بدخشان ایستاده گپ می‌زند! به قول فردوسی بزرگ “همه یک دلانند یزدان‌شناس به نیکی ندارند از بد هراس” ما به یاری خداوند (ج) پیروز می‌شویم. مبارزین قهرمان.»

ولایت بدخشان با داشتن ۲۸ ولسوالی، یکی از ولایتهای کوهستانی و راهبردی کشور دانسته می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا