خبر و گزارشدیپلماسی

جوبایدن باید به تقاضا و درخواست مکرر مبنی بر آزاد سازی دارایی منجمد شده افغانستان تمکین کند

خواست مردم افغانستان از رئیس جمهوری امریکا این است که به تقاضا و درخواست مکرر مبنی بر آزاد سازی دارایی منجمد شده افغانستان تمکین کند و آن را به این کشور باز گرداند.

بسته‌گان برخی از قربانیان حمله یازده سپتامبر در نامه یی از جو بایدن، رئیس جمهور امریکا خواسته اند که هفت میلیارد دالر از دارایی‌های منجمد شده افغانستان را آزاد کند.

آنان می‌گویند که این پول از بانک مرکزی افغانستان و مربوط به مردم افغانستان می‌شود٬ آنان از بایدن خواسته اند که از صلاحیت اجراییوی خود استفاده کند و فرمان اخیر خود را تغییر دهد و به یک رویکرد قانونی و اخلاقی مبنی بر این که هفت میلیارد دالر ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان که در نیویارک منجمد شده است، مربوط به مردم افغانستان می‌شود.

این درخواست درست زمانی مطرح شده است که قبل از این گروهی از اقتصاد دانان امریکا برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان در نامه یی عنوانی رئیس جمهوری امریکا تقاضا آزاد سازی دارایی های منجمد شده افغانستان را مطرح کرده بودند آنان تاَکید بر این کرده اند که آزاد سازی دارایی منجمد شده افغانستان وضعیت دشوار اقتصادی را که امروز این کشوربا آن روبرو است به سمت مثبت تغییر خواهد داد٬ یوناما یا دفتر سیاسی سازمان ملل در کابل٬ سرمنشی این سازمان٬ کشور های چین٬ روسیه٬ ترکیه… نیز تقاضا مشابه از امریکا داشته اند.

باید گفت که افغانستان از رهگذر عدم دسترسی به ذخایر ارزی خود با مشکلات جدی منجمله مختل شدن نظام بانکی مواجه شده است در حالی که امروز تمام داد و ستد تجاری و فعالیت های اقتصادی از مسیر بانک ها انجام میشود٬ در کنار آن با مختل شدن سیستم بانکی در افغانستان٬ مردم به سپرده های بانکی شان دسترسی نداشته و این باعث بروز مشکل نقدینگی در افغانستان شده است.

بر بنیاد قانون و معیار های پذیرفته شده جهانی٬ ذخایر ارزی یک کشور٬سرمایه ملی و اعتبار بانکی همان کشور است٬ لازم است که ذخایر ارزی افغانستان باید به هدف ثبات مالی و پولی در اختیار بانک مرکزی این کشور قرار داده شود.

واقعیت این است که افغانان با حادثه یازده سپتامبر هیچ پیوندی و هیچ مسئولیت قانونی و اخلاقی در برابر این رویداد ندارند و نباید به خاطر کاری مجازات شوند که هرگز انجام نداده اند .

اگر به وضعیت اسفبار که امروز مردم افغانستان با آن مواجه اند دقت کنیم و با درنظر داشت این که امروز کمک های جهانی با افغانستان مانند یک سال پیش نیست٬ نیاز است که ذخایر ارزی افغانستان در اختیار نهاد های ملی این کشور گذاشته شود تا به مایحتاج مردم آن رسیدگی شود.

این حرف قابل تکرار است که رئیس جمهوری امریکا باید به فراخوان و درخواست های مکرر در مورد واگذاری ذخایر ارزی افغانستان به بانک مرکزی این کشور تمکین کند.

منبع: خبرگزاری کوکچه

دکمه بازگشت به بالا