جامعهجهانخبر و گزارشمهاجرتنگاه‌ها

حراج کودکان در افغانستان و اظهارات خبرنگار زن ایران جنجالی شد/ فیلم

ویدیوی منتشرشده از نحوه برخورد خبرنگار زنِ فارسی‌زبان که به افغانستان فرستاده شده خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخته است.

اعتراض شدید به گوینده «چرا این بچه را نمی‌خرند!»
یلدا معیری عکاس ایرانی که به افغانستان سفر کرده در حال تهیه گزارش از خانواده‌های تهیدست افغانستانی که مجبور به فروش فرزندان خود هستند در اظهاراتی شرم‌آور خطاب به یک مادر می‌گوید:

کدومشون را میخواستی بفروشی بیار؟ اینو میخوای بفروشی؟ آخی این که خیلی خوشگله اینو چرا نمی‌خرند؟!

این اظهارات خبرنگار ایرانی با واکنش تند کاربران فضای مجازی همراه شده:

* پسر ساحل در این رابطه نوشت: اینکه انسان‌ها خرید و فروش میشن یک طرف قضیه است، ولی اینکه یک خبرنگار! بگه “اینکه خوشگله چرا نمیخرن” نهایت افول انسانیت هست. متاسفم که تو همچین عصر کثیفی زندگی میکنم!

* علی نظری، فعال رسانه‌ای هم با گلایه نوشت: وقاحت این خبرنگار وصف ناشدنی‌ست. می‌گوید «چرا این پسر بچه‌ی خوشگل خریدار ندارد»! گویا کسی که این را می‌گوید همان عکاس خبرنگاری‌ست که عکس‌های حوادث دی‌ماه ۹۶ را گرفته است.

* کاربر دیگری در واکنشی متفاوت و در دفاع از این خبرنگار نوشت: بابا درد اصلی جای دیگه است. یکی داره بچه‌شو میفروشه … ذهنم حتی نمی‌کشه تصورش کنم… این همه درد را بی خیال شدید چسبیدید به حاشیه؟

* نگین، کاربر افغان هم در توئیتر خود نوشته است: خانم خبرنگار چطور میتوانی این قدر بی ادب باشی؟ این حجم اذیتت نمیکند؟ آمدی در کشورما تا با بدبختی مردم ما به خودت شهرت بخری؟ کرامت انسانی شو حفظ کن فقیر است، مریض نیست!

* محمد هم در نقد اظهارات این خبرنگار گفت: قلب من اونجایی تیر کشید که بچه‌ی معصوم با شنیدن «خیلی خوشگله» خندید و براش ذوق کرد.

* مهسا، فعال رسانه‌ای از معیری دفاع کرد و نوشت: یلدا معیری بیشتر از یک ماهه تو افغانستان طالبان داره عکس و گزارش می‌گیره، واقعی‌ترین تصویر از فقر و درماندگی مردم، از این‌که طالبان و طرفدارانش واقعا کی هستند رو به دنیا نشون میده، حالا به خاطر یه جمله این‌طوری فحشش میدن، خیلی عجیبه.

* رضا در حساب کاریری خود اینگونه واکنش نشان داد: مردم عزیز و درد کشیده افغانستان من از طرف این خبرنگار از شما پوزش میخوام.

* مانچی: در یک گزارش در افغانستان، به مادر بچه‌ای که برای فروش برده بودنش و به فروش نرفته بود؛ میگه ” اینکه خوشگله چرا نمی‌خرنش؟! ” یعنی شما ببین عمق فاجعه رو با این طرز سوال پرسیدنش!

* میلاد هم به معیری معترض شد و نوشت: واقعا سوالت فقط این بود که چرا نمیخرنش؟ اینکه چرا باید بفروشنش مهم نبود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا