جهانویدئو

حملات موشکی و انفجارهایی در شهرهای بزرگ اوکراین

نظامیان روسیه حمله گسترده‌ای را به اوکراین آغاز کرده و گزارش‌ها حاکی از حملات موشکی و انفجارهایی در شهرهای بزرگ است. ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین می گوید که ۱۳۷ شهروند این کشور شامل سربازان و غیرنظامی‌ها پنجشنبه در اولین روز تهاجم سنگین ارتش روسیه کشته شده‌اند.

نکات برگزیده مطلب
  • حداقل یک ساختمان مسکونی در پایتخت در اثر اصابت موشک به شدت آسیب دیده است – گزارش ها حاکی از مجروح شدن سه نفر است
  • گزارش هایی از چندین انفجار در داخل یا اطراف پایتخت اوکراین منتشر شده است
  • روس ها کنترل مجتمع چرنوبیل که قبلا یک نیروگاه اتمی و صحنه بدترین حادثه هسته ای بود را به دست گرفته اند
  • بریتانیا و آمریکا تحریم های تازه ای را علیه روسیه اعلام کرده اند، از جمله بلوکه شدن دارایی بانک ها
  • ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از اقدام خود دفاع کرده، و می گوید که راه دیگری برای دفاع از روسیه وجود نداشت
  • اما جو بایدن رئیس جمهور آمریکا می گوید که تجاوز پوتین هزینه سنگینی برای روسیه خواهد داشت
  • همچنین گزارش های تازه ای از انفجارهایی در شهر ماریوپل با نیم میلیون سکنه می رسد
  • مردم در پایتخت، کی یف، و سایر نقاط قصد گریز دارند – و به گفته سازمان ملل تاکنون حدود 100 هزار نفر سکونت گاه هایشان را ترک کرده اند
  • ولودیمیر زلنسکی گفته که 137 شهروند – شامل سربازان و غیرنظامیان – در روز پنجشنبه جان باخته اند
  • رئیس جمهور اوکراین می گوید که روسیه می خواهد با حذف او اوکراین را از نظر سیاسی تخریب کند

جوزپ بورل: اتحادیه اروپا در حال حاضر برنامه برای اجرای بسته تحریمی جدیدی علیه روسیه ندارد
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه در حال حاضر، برنامه‌ای برای اجرای بسته تحریمی دیگری علیه روسیه ندارد.

اتحادیه اروپا تاکنون دو بسته تحریمی را علیه روسیه وضع کرده است.

آقای بورل در عین حال افزود که اتحادیه اروپا همچنان آماده است که متناسب با اقدامات روسیه، نسبت به تحولات واکنش نشان دهد.

او گفت: «من می‌خواهم اصطلاح بسته سوم را ابداع کنم. ما گفته‌ایم که همه گزینه‌ها روی میز قرار دارند. ما به سختی در تلاش هستیم تا بسته سوم را به مرحله اجرا برسانیم، اما این کار اصلا آسان نیست.»

آقای بورل خطاب به خبرنگاران گفت که انتظار نداشته باشید ظرف چند روز آینده، بسته تحریمی سوم علیه روسیه به اجرا گذاشته شود.

او گفت: «ایده این است که اگر لازم بود، ما اقدامات لازم را علیه روسیه شناسایی کنیم و اگر بر سر آن اقدامات توافق وجود داشت، آنها را انجام بدهیم.»

ناتو نیروهای بیشتری به اروپای شرقی گسیل می‌کند
ینس استولنبرگ، دبیرکل پیمان ناتو، در سخنانی از مقر این نهاد در بروکسل گفت رهبران غربی باید برای اقدامات بیشتر آماده شوند، “حتی اگر در این راه هزینه بدهیم”.

او گفت جهان باید روسیه و بلاروس را برای اقداماتشان مواخذه کند.

آقای استولنبرگ گفت اهداف کرملین به اوکراین محدود نمی‌شود و روسیه خواهان تضمین‌های قانونی برای توقف گسترش ناتو شده است.

همزمان رهبران ناتو اعلام کرده‌اند که نیروهای بیشتری را به اروپای شرقی اعزام می‌کنند. سی رهبر ناتو در یک بیانیه مشترک گفته‌اند: “هیچکس نباید فریب باران دروغ‌های روسیه را بخورد.”

آنها خواهان عقب‌نشینی نیروهای روسیه از اوکراین شده‌اند و می‌گویند “تصمیم رئیس جمهور پوتین برای حمله به اوکراین یک اشتباه راهبردی فاجعه‌بار است که روسیه سال‌ها بهای سنگینی برای آن خواهد داد، هم از نظر سیاسی و هم از نظر اقتصادی.”

رئیس جمهور اوکراین با انتشار ویدئویی گفت که در کی‌یف است

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، پس از انتشار شایعاتی در رسانه های روسی مبنی بر فرار وی از پایتخت، ویدئویی از خیابان های کی‌یف منتشر کرد.

او درحالیکه همراه با مشاوران اصلی و نخست وزیرش بود گفت: “همه ما اینجا هستیم. ما از استقلال، دولت خود محافظت می کنیم. و به این کار ادامه خواهیم داد.”

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: تشعشعات چرنوبیل تغییری نکرده و خطرناک نیست
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارش سازمان انرژی اتمی اوکراین درباره افزایش میزان تشعشعات رادیو اکتیو در اطراف نیروگاه سابق هسته ای چرنوبیل، محل بدترین حادثه اتمی جهان را رد کرد.

این نهاد ناظر سازمان ملل متحد می‌گوید که میزان تشعشعات رادیو اکتیو در این منطقه تغییری نکرده و میزان آن برای افراد خطرناک نیست.

نیروهای روسیه از دیروز کنترل محل نیروگاه سابق اتمی چرنوبیل را در اختیار گرفتند. روسیه میگوید برای محافظت این منطقه را در کنترل گرفته است.

امروز سازمان انرژی اتمی اوکراین گفته بود که میزان تشعشعات رادیو اکتیو در این محل افزایش یافته است.

در سال ۱۹۸۶ رآکتوری در نیروگاه اتمی چرنوبیل منفجر شد و بزرگترین فاجعه مربوط به انرژی هسته ای تاریخ بشر را به بار آورد.

با پیشروی نیروهای روسیه شهروندان عادی در کی‌یف، پایتخت اوکراین، مسلح می‌شوند.

حدود ۱۸ هزار تفنگ در اختیار نیروهای داوطلب برای دفاع از کی‌یف قرار گرفته است.

مقام‌های اوکراینی نیروهای ذخیره ارتش را فراخوانده‌اند و از شهروندان خواسته‌اند که مسلح شوند و با کوکتل مولوتف یا هر شیوه دیگر در برابر نیروهای روس مقاومت کنند

اعتراض بریتانیا به همکاری بلاروس با روسیه در حمله به اوکراین
بریتانیا با احضار سفیر بلاروس در لندن، از این کشور خواست که دست از حمایت از روسیه دراین حمله بردارد.

جیمز کلورلی، معاون وزارت خارجه بریتانیا در امور اروپا و آمریکای شمالی می‌گوید: “بلاروس باید حمایت از اقدامات غیرقانونی و بی دلیل را متوقف کند. ما باید در مخالفت با حملات روسیه با هم متحد باشیم.”

او گفت که وزارت خارجه بریتانیا به سفیر بلاروس گفته است که تحریم‌ها علیه روسیه می‌تواند علیه شهروند بلاروس و یا شرکت‌های بلاروس که به روسیه در این حمله کمک یا حمایت کردند، باشد.

بلاروس متحد نزدیک روسیه است و روسیه برای حمله از طرف شمال به اوکراین از خاک بلاروس استفاده کرده است.

روسیه تهدید کرد: اگر فنلاند یا سوئد هم به ناتو بپیوندند با واکنش جدی مسکو رو به رو می‌شوند
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه هشدار داده که اگر فنلاند یا سوئد قصد پیوستن به پیمان نظامی ناتو را داشته باشند با واکنش جدی مسکو رو به رو خواهند شد.

به گزارش رسانه‌های روسیه، خانم زاخارووا در یک جلسه خبری در مسکو گفت که هر کدام از این دو کشور شمال اروپا اگر بخواهند به ناتو بپیوندند با عواقب جدی نظامی و سیاسی رو به رو خواهند شد.

او گفت: “ما تعهد دولت فنلاند به سیاست عدم تعهد نظامی را عامل مهمی در تضمین امنیت و ثبات در شمال اروپا می‌دانیم.”

ماه گذشته، نخست وزیر فنلاند گفته بود که بسیار بعید است که فنلاند در دوران نخست وزیری او برای عضویت در ناتو اقدامی کند.

مشاهدات یک ایرانی از شهر اودسا اوکراین
‌یک ایرانی که در شهر اودسا در اوکراین زندگی می‌کند  فرستاده و می‌گوید همیشه این نقطه از شهر شلوغ بود.او می‌گوید فرودگاه و پایگاه شهر اودسا هم هدف حمله ارتش روسیه قرار گرفته است و شب از ساعت ۸ در این شهر حکومت نظامی است.

وزارت دفاع بریتانیا: نیروهای روسی بیش از ۵۰ کیلومتر با مرکز کی‌یف فاصله دارند
وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید که طبق آخرین اطلاعات نظامی، بخش عمده ای از نیروهای روسی که به سمت کی‌یف، پایتخت اوکراین پیشروی میکنند، هنوز بیش از ۵۰ کیلومتر با مرکز کی‌یف فاصله دارند.

وزارت دفاع بریتانیا در توییتی افزود: “خودروهای زرهی روسیه مسیر جدیدی را به سمت پایتخت گشوده اند چون تلاش آنها برای تصرف شهر چرنیهف ناموفق بوده است.”

پیشتر منابع روسی از محاصره کامل شهر چرنیهف اوکراین خبر داده بودند.

وزارت دفاع بریتانیا میگوید که بر اساس گزارش ناظران “درگیری‌های پراکنده ای” بین نیروهای روسی و اوکراینی در حومه شمالی کی‌یف پایتخت ادامه دارد.

گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و روسیه
وزارت خارجه ایران از گفتگوی تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران و همتای روس او، سرگئی لاوروف خبر داد.

به گفته وزارت خارجه ایران “مذاکرات هسته ای ایران در وین، مساله لغو تحریم ها، تحولات اوکراین و وضعیت شهروندان ایرانی در اوکراین و بحران یمن” از موضوعات مکالمه تلفنی آنها بوده است.

دیروز هم رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور روسیه تلفنی صحبت کرده بود.

شمخانی هم ‘غرب’ را مسئول حمله روسیه به اوکراین دانست
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در توییتی مثل سایر مقامات سیاسی جمهوری اسلامی “غرب” را مسئول حمله روسیه به اوکراین خواند.

آقای شمخانی در توییتی نوشت: “هیچ چیز نفرت‌انگیزتر از جنگ نیست اما وقتی غرب با روش‌های مختلف بدنبال ضربه به امنیت ملی کشورهاست، عملا مسئول مستقیم جنگ‌ها و بحران‌هایی است که با هدف ایستادگی در برابر راهبرد غرب شکل می‌گیرد.”

دیشب، همزمان با حمله روسیه به اوکراین، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران با ولادیمیر پوتین همتای روس خود تلفنی صحبت کرد. به گزارش رسانه های ایران او ابراز امیدواری کرد که ” آنچه اتفاق می افتد به نفع ملت ها و منطقه تمام شود.”

رئیس جمهور ایران در صحبت با رئیس جمهور روسیه “گسترش ناتو به سمت شرق را تنش زا خواند و آن را تهدیدی جدی علیه ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف دانست.

پوتین نظامیان اوکراین را به شورش علیه دولتشان فراخواند
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در یک سخنرانی نظامیان اوکراینی را به این فراخواند که علیه دولت خود شورش کنند و قدرت را بگیرند.

او رهبران اوکراین را متهم کرد که با راهنمایی “مشاوران خارجی و در راس آنها آمریکا” شهروندان غیرنظامی را به عنوان سپر انسانی به کار گرفته‌اند، اقدام ادعایی که به گفته او شبیه “تروریست‌ها” است.

آقای پوتین گفت: “من دوباره نیروهای مسلح اوکراین را خطاب قرار می‌دهم: اجازه ندهید که نئونازی‌ها و باندریست‌ها (یک گروه افراطی در اوکراین) از کودکان و زنان و سالخوردگان شما به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.”

“قدرت را به دست بگیرید. به نظر می‌رسد ما و شما راحت‌تر بتوانیم با هم به توافقی برسیم تا با آن دسته معتادان و نئونازی‌ها در کی‌یف”.

اهمیت مذاکره روسیه و اوکراین بر سر بی‌طرفی اوکراین چیست؟
بعد از اینکه ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین اعلام آمادگی کرد در ارتباط با اعلان بی‌طرفی کشورش مذاکره کند، سخنگوی کرملین نیز گفت که مسکو حاضر است در چنین مذاکره‌ای شرکت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا