خبر و گزارشدیپلماسی

حکمتیار: قطر به افغانستان از دریچه آمریکا نگاه نکند

رهبر حزب اسلامی در افغانستان با انتقاد از مواضع اخیر قطر، از دولت این کشور خواست تا به مسایل افغانستان از دریچه آمریکا نگاه نکند.

گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان در واکنش به ابراز نگرانی «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر مبنی بر احتمال اینکه کمک‌های ارسالی به طالبان به دست گروه‌های تروریستی بیفتد، از قطر خواست تا افغانستان را از دریچه آمریکا نگاه نکند.

حکمتیار گفت: این اظهارات اگر توسط یک مقام آمریکایی بیان می‌شد، مناسب بود. اما قطعا وزیر خارجه یک کشور اسلامی نباید از طرف آمریکایی‌ها چنین حرفی بزند.

وی با انتقاد از درخواست قطر از طالبان برای حفظ دستاوردهای 20 سال گذشته در افغانستان نیز اظهارداشت: ما 20 سال دستاورد نداشتیم، ما 20 سال اشغال داشتیم و 2 دهه گذشته بدترین و خونین‌ترین دوره در تاریخ افغانستان بود.

رهبر حزب اسلامی ادامه داد: ما انتظار نداشتیم که قطر از دریچه آمریکا به وضعیت افغانستان نگاه کند، امیدوار بودیم آن‌ها موفقیت مجاهدین افغان را به عنوان یک فرصت طلایی ببینند و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مقدمه‌ای برای خروج نیروهای آمریکایی از قطر باشد.

حکمتیار ادامه داد که حامی مذاکرات بین‌الافغانی در قطر بوده و مشارکت این کشور در مدیریت فرودگاه‌های افغانستان را نیز سودمند می‌دانست اما این اظهارات او را «پشیمان» کرده است.

وی تصریح کرد که امنیت فرودگاه‌های افغانستان نیاز به دقت و احتیاط زیادی دارد و افرادی باید مسئول آن باشند که افغان‌ها از هر جهت بتوانند به آن‌ها اعتماد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا