خبر و گزارشدیپلماسیمهاجرت

حکومت خواهان کمک جهانی به بی‌جا شدگان شد

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان از سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی دیگر خواهان همکاری برای کمک به بیجاشدگان درگیری‌ها اخیر در این کشور شده است.

او در توئیتر خود نوشته: “ما از سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهیم که در ارائه هر نوع کمک به شمار زیادی از افرادی که به دلیل بی‌رحمی، قتل، انتقام، غارت و تجاوز طالبان به کابل پناه برده‌اند، با ما همکاری کنند.”

غلام بهاء الدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث نیز امروز (سه شنبه ۱۹ اسد/مرداد ) در یک نشست خبری گفت که در نتیجه جنگ‌ها در ماه‌های اخیر در ۲۵ ولایت این کشور شصت هزار خانواده بیجا شدند.

به گفته او، افزون بر این رقم تنها در روزهای اخیر نزدیک به ۳۰ هزار خانواده بیجا شده از ولایات شمال و شمال‌شرق به کابل آمده‌اند.

آقای جیلانی می‌گوید هنوز کاروان‌های مهاجرین در حال رسیدن به کابل هستند و این آمار در حال افزایش است.

او نیز از سازمان‌های جهانی خواست برای کمک به این بیجاشدگان هر نوع کمکی که در توان دارند، انجام دهند.

آقای جیلانی همچنین از همکاران جهانی افغانستان خواست با فشار وارد کردن به طالبان از این گروه بخواهند خشونت‌ها را کاهش دهند زیرا به گفته او هر منطقه‌ای از این کشور که به دست طالبان افتاده، اکثریت باشندگان آن خانه‌های خود را ترک کرده و بیجا شدند.

بیجا شدگان در کابل
شمار زیادی از بیجاشدگان خشونت‌های اخیر در این روزها به کابل، پایتخت افغانستان پناه آورده و در پارک‌های این شهر تجمع کردند.

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان وضعیت این بیجاشدگان را در کابل “صحنه‌های دردناک” خوانده است.

سازمان ملل: دست‌کم ۲۷ کودک طی خشونت‌های ۳ روز اخیر در افغانستان جان باختند
خروج نیروهای بین‌المللی؛ بریتانیا و متحدان غربی ‘آینده افغانستان را فروختند’
وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث نیز می‌گوید کمک‌های اضطراری به این افراد رسیده اما برای فراهم کردن سرپناه برای آنها در تلاش ایجاد کمپ‌ها، بر پا کردن خیمه‌ها و استفاده از ساختمان‌های بیکاره دولتی هستند.

آقای جیلانی می‌گوید کمیته‌ای از اداره او، وزارت دولت در امور مهاجرین و ولایت کابل برای حل مشکلات این بیجاشدگان ایجاد شده است.

به گفته او، نصب هزاران خیمه امروز در کابل آغاز شده است.

خشونت‌های تازه در افغانستان
در سه ماه اخیر، موج تازه‌ای از خشونت‌ها در افغانستان به راه افتاده است.

همزمان با خروج نیروهای خارجی، طالبان به حملات‌شان شدت دادند. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان چند روز پیش این وضعیت را غیرمترقبه خواند.

در نتیجه خشونت‌های تازه نخست کنترل شماری از ولسوالی‌ها و اخیرا کنترل شماری از شهرها به دست طالبان افتاد.

جنگ به شدت جریان دارد و دولت دیروز اعلام کرد در کنار نیروهای دولتی، خیزش‌های مردمی را نیز در چوکات دولت منسجم و تجهیز خواهد کرد.

آقای غنی گفته که تلاش خواهند کرد در شش ماه آینده با برنامه‌های روی دست گرفته، وضعیت را به ثبات کامل برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا