جهانخبر و گزارشدیپلماسی

خروج از افغانستان، هزینه‌های پنتاگون را ۵۰ میلیارد دلار کاهش می دهد

نمایندگان دموکرات آمریکا افشا کردند که با خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان ۵۰ میلیارد دلار از هزینه های ارتش ایالات متحده در عملیات برون مرزی آزاد می شود.

به گزارش خبرگزاری کوکچه؛ در نامه ای که توسط مارک پوکان و باربارا لی و دیگر نمایندگان دموکرات به بایدن نوشته، آمده است که برآوردها نشان می دهد که با خروج نیروها از افغانستان حدود ۵۰ میلیارد دلار آزاد می شود و این بودجه می تواند به جای هزینه در جنگ های خارجی به بحران بی خانمانی در ایالات متحده پایان دهد.

نمایندگان دموکرات در ادامه از بایدن خواستند تا از پس انداز مالی حاصل از عقب نشینی کامل نظامی آمریکا در افغانستان که قرار است تا ۱۱ سپتامبر تکمیل شود، برای اهداف سازنده اجتماعی در داخل کشور استفاده کند.

ارتش آمریکا طی روزهای گذشته با افزایش پرواز بالگردهای خود بر فراز کابل و پایگاه هوایی بگرام زمینه چینی برای خروج نظامیان این کشور از افغانستان را سرعت بخشیده است. نظامیان آمریکا قرار است تا روز ۱۱ سپتامبر سال جاری که مصادف با بیستمین سالگرد حملات سال ۲۰۰۱ به برج های دوقلوی نیویورک و پنتاگون است؛ خاک افغانستان را ترک کنند.

در دوران حضور نظامی آمریکا در افغانستان که از سال ۲۰۰۱ و به دنبال سرنگونی گروه طالبان از قدرت به دست این کشور آغاز شد، بیش از ۲ هزار سرباز آمریکایی کشته شدند. در مقابل دهها هزار افغان نیز در جریان این جنگ ۲۰ ساله جان خود را از دست دادند.

گروه طالبان پس از دستیابی به توافق با آمریکا در دوحه از حمله مستقیم به نظامیان خارجی خودداری کرده با این حال این گروه به حملات خود علیه نیروهای دولتی افغانستان ادامه داده است.

هم‌زمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، خشونت‌ها در این کشور رو به افزایش گذاشته و این وضعیت نگرانی‌هایی را در داخل و خارج از این کشور بوجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا