خشم اداره ثبت احوال نفوس در پی افشاگری ائتلاف بزرگ ملی

کوکچه پرس110 نمایش هاآخرین بروزرسانی:دوشنبه ۱۲ سنبله ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴ قبل از ظهر

در حالیکه ائتلاف بزرگ ملی پرده از یک تقلب بزرگ برداشته است، اما اداره ثبت احوال نفوس می گوید که این عملکرد ائتلاف تنها برای ایجاد نگرانی اذهان عامه بوده است.

«روح الله احمدزی» سخنگوی اداره ثبتِ احوال نفوس می‌گوید که اداره ثبتِ احوال نفوس در مقابل مردم، کمیسیون انتخابات و احزاب و جریان‌های سیاسی پاسخگو است، اما این احزاب باید قبل از افشای شناس‌نامه‌های جعلی با اداره آنان در تماس می‌شد تا بررسی صورت می‌گرفت و این موضوع بعداً با رسانه‌ها و مردم شریک می‌شد.

اداره ثبت و احوال نفوس گفته است که شناسنامه‌هایی که از سوی این ائتلاف نمایش داده شده جعلی است و اعتبار حقوقی ندارد.

این اداره با نشر خبرنامه‌یی از نهادهای امنیتی و ‌عدلی و قضایی خواسته است تا چگونگی دسترسی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان به این شناسنامه‌ها را بررسی کرده و عاملان آن را شناسایی و به پنجه‌ی قانون بسپارند.

احمدزی که نسبت به این کار ائتلاف بزرگ ملی ناراحت بود گفت:” احزاب که باید بازوی توانای حکومت و مردم باشد، اما متاسفانه در افغانستان بیشتر احزاب درقالب اپوزیسیون ظهور می‌کنند و به فکر منافع عامه نیستند.”

به گفته‌ی سخن‌گوی اداره ثبتِ احوال نفوس یک قسمت از این شناس‌نامه‌ها چندی قبل از ولایت هلمند به دست آنان آمده است، که به گفتۀ او هیج یک از این شناس‌نامه‌ها، نه اساس و نه مهر اداره توزیع تذکره را داشته است. در حالیکه شناسنامه‌های که از سوی ائتلاف به نمایش گذاشته شد، هم مهر دارد و حتا استیکر انتخاباتی کمیسیون انتخابات نیز بر آنها نصب شده است.

این در حالیست که دو روز قبل ائتلاف بزرگ ملی اعلام کرد که نزدیک به یک میلیون شناس‌نامه برای استفاده در انتخابات پارلمانی جعل شده است.

در این شناس‌نامه‌های جعلی که از سوی احزاب به نشر رسیده ، دیده می‌شود که حتی شماری از مقامات بلند پایه حکومتی نیز جعل کاری کرده اند.

روی این شناسنامه‌های بی‌اساس، برچسب‌های انتخاباتی نصب شده‌اند و در مواردی نیز به نام یک فرد تا ۲۰ شناسنامه‌ صادر گردیده است. در برخی موارد دیگر حتی عکس ندارند و یا هم عکس‌ کودکان به آن چسپانده‌ شده است.

همایون همایون عضو ائتلاف بزرگ ملی افغانستان می‌گوید که تصاویر اکثر این شناسنامه‌های جعلی از سوی وزارت ترانسپورت در اختیار حکومت قرار گرفته تا با استفاده از انتخابات را طبق میل خودشان مهندسی کنند.

او می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان حتی بر شناسنامه‌های افرادی که فوت کرده‌اند نیز برچسپ زده است تا در انتخابات از آن به نفع حکومت استفاده صورت گیرد.

آقای همایون گفت:”حکومت افغانستان با جعل‌کاری‌های گسترده چگونه می‌تواند انتخابات را به‌گونه شفاف برگزار کند؟ ما در برابر برگزاری چنین انتخابات پر تقلبی ایستادگی خواهیم کرد.”

این عضو ارشد ائتلاف بزرگ ملی هشدار داد اگر که وضعیت اصلاح نشود اجازه نخواهند داد انتخابات در افغانستان برگزار شود، زیرا به گفتۀ او، انتخابات توأم با تقلب سبب تجزیه افغانستان خواهد شد.

این بزرگ‌ترین افشاگری تخلفات مربوط به انتخابات است که از احتمال عملی شدن آن ظاهرا جلوگیری صورت گرفت. احزاب سیاسی پیش از این نیز بارها هشدار داده بودند که برنامه‌های جدی برای تقلب سازمان یافته در انتخابات‌های پیش رو در جریان است.

به نظر می‌رسد، این افشا گری بیشتر به ادعای احزاب سیاسی که گفته بودند که بیشترد از ۵ میلیون رای دهنده خیالی از سوی کمیسیون انتخابات ثبت نام شده است، نزدیک تر است تا دفاع کمیسیون انتخابات در مورد شفافیت در انتخابات.

انتهای پیام

۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۱۳۹۷-۰۶-۱۲
لغو پاسخ
0 comments

Sorry Comments are closed

کوکچه پرس