خبر و گزارشدیپلماسی

خلیلزاد: آمریکا درباره افغانستان اشتباه کرد/ جنگ پیشرفتی نداشت

نماینده سابق آمریکا در امور افغانستان اظهارداشت که جنگ پیشرفتی نداشت و آمریکا درباره شرایط افغانستان مرتکب اشتباه شد در حالی که می‌توانست خروج نیرو از این کشور را مشروط کند.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه سابق آمریکا در امور افغانستان با اشاره به شرایط کنونی این کشور گفت که آمریکا باید خروج نیرو از افغانستان را مشروط می‌کرد.

وی در دومین سالروز امضای توافقنامه طالبان و آمریکا در دوحه به بی.بی.سی گفت که جنگ آمریکا در افغانستان خوب پیش‌ نمی‌رفت و واشنگتن تصمیم به خروج از این کشور گرفت.

خلیلزاد اظهار داشت که آمریکا می‌خواست بر اساس یک توافق از افغانستان خارج شود البته به چنین توافقی نیز دست یافت اما حکومت پیشین افغانستان و طالبان نتوانست به یک تفاهم سیاسی دست یابند.

نماینده ویژه سابق آمریکا در امور افغانستان گفت که حکومت اشرف‌ غنی بر اساس یک محاسبه‌ اشتباه، مذاکرات را جدی نمی‌گرفت و وقت‌کُشی می‌کرد. حکومت پیشین افغانستان منتظر تغییر حکومت در آمریکا بود تا بلکه سیاست واشنگتن در قبال خروج تغییر کند.

وی همچنین اظهار داشت که حکومت پیشین افغانستان می‌توانست از اسلحه و نظامیانی که داشت استفاده‌ بهتری کند. با این حال آمریکا در قبال وضعیت افغانستان مرتکب اشتباه شده است.

خلیلزاد ادامه داد که آمریکا می‌توانست خروج نیروهای خود را مشروط به وضعیت کند؛ اما آن قدر دلسرد شد که بدون شرایط توافق سیاسی دوحه از افغانستان خارج شد.

نماینده ویژه سابق آمریکا در بخشی از این گفت‌وگو درباره‌ ادعای انجام تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال 1398 افغانستان گفت که آمریکا در این انتخابات تقلب نکرد، بلکه خود افغان‌ها تقلب کردند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا به‌خاطر مصالح به دموکراسی پشت و خیانت کرده است؟، اظهارداشت: خیانت را کسانی کردند که به جای این‌که موافقت‌ کنند بر اساس شرایط و قوانین دموکراسی رفتار کنند، به آن خیانت کردند. رأی دزدی کردند، در شمارش آرا مداخله کردند.

خلیلزاد همچنین خاطرنشان کرد که وضعیت افغانستان پیش از سقوط دولت کابل هم خوب نبود و روزانه 200 تا 300 نفر کشته می‌شدند.

نماینده سابق آمریکا گفت که آمریکا و جامعه جهانی اکنون مسئولیت دارند که به مردم افغانستان کمک کنند. طالبان هم از تاریخ چهل ساله جنگ افغانستان درس بگیرد و اشتباهات خود را تکرار نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا