جهانخبر و گزارشدیپلماسی

خلیلزاد: اشرف غنی فرار نمی‌کرد برای ایجاد دولت فراگیر توافق می‌شد

نماینده ویژه سابق آمریکا برای افغانستان در واکنش به اظهارات رئیس جمهور فراری افغانستان گفت که اگر او فرار نمی‌کرد، بر روی ایجاد یک دولت فراگیر توافق می‌شد.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه سابق آمریکا در امور صلح افغانستان در واکنش به اظهارات «اشرف غنی» رئیس جمهور فراری افغانستان مبنی بر اینکه ماندن او در افغانستان چیزی را تغییر نمی‌داد، گفت: اگر اشرف غنی فرار نمی‌کرد درباره یک دولت فراگیر توافق صورت می‌گرفت.

وی تصریح کرد که درصورت عدم فرار ناگهانی اشرف غنی از افغانستان، لویه جرگه برگزار شده و انتقال قدرت بطور رسمی انجام می‌شد.

اشرف غنی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی که نه توسط یک خبرنگار بلکه توسط ژنرال «نیک کارتر» رئیس سابق ستاد ارتش انگلیس گردانده شد، مدعی شده بود که طالبان برخلاف توافق صورت گرفته قصد ورود به شهر را داشتند.

گفتنی است که این گفت‌وگو نه بگونه زنده، بلکه بطور ضبط شده توسط بی‌بی‌سی منتشر شد و درحالیکه منابع خبری می‌گویند نسخه اصلی ضبط شده آن حدود 45 دقیقه است، اما نسخه منتشر شده حدود 10 دقیقه بود.

غنی در حالی می‌گوید که به دلیل تلاش طالبان برای ورود به کابل و نقض توافق صورت گرفته از کشور گریخت که پیش از این «حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان گفته بود اگر اشرف غنی فرار نمی‌کرد توافقی برای انتقال صلح‌آمیز قدرت صورت می‌گرفت و سران طالبان برای این هدف در دوحه منتظر گفت‌وگو و نهایی کردن توافق با هیئت افغانستان بودند.

کرزی با اظهار اینکه پس از فرار غنی و دیگر مقامات، طالبان به‌دعوت او برای محافظت از مردم و جلوگیری از هرج و مرج به کابل آمدند نیز تصریح کرده بود که فرار غنی تلاش‌های او و «عبدالله عبدالله» رئیس شورای‌عالی مصالحه ملی سابق افغانستان را برای انتقال صلح‌آمیز قدرت به طالبان از طریق یک توافق مذاکره شده را از بین برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا