خلیل‌زاد: امریکا در کنار افغان‌ها است

زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان شام دوشنبه در پیامی در صفحۀ تویترش از اعلام آتش‌بس از سوی طالبان و حکومت افغانستان استقبال کرد و گفت که “در هفته‌های اخیر، خشونت‌ها وحشتناک بوده‌است و مردم افغانستان هزینه آن را پرداخت کرده‌اند.”

او افزود که افغان‌ها نیاز به یک توافق سیاسی و آتش‌بس دائمی دارند.

او خواستار تسریع در مذاکرات میان افغان‌ها دربارۀ یک توافق سیاسی و “پایان دادن به این جنگ بی معنی” است و افزوده است که  “این همان چیزی است که مردم افغانستان آرزو می‌کنند.”

او یک بار دیگر تأکید کرد که امریکا در کنار افغان‌ها ایستاده‌است.

او همچنان در گفتگو با روزنامۀ آلمانی “دیر اشپیگل” که روز دوشنبه پخش شده‌است، می‌گوید که مردم افغانستان در آرزوی صلح هستند و باید صلح در این کشور، برقرار باشد و “هیچ جایگزین بهتری وجود ندارد.”

او در این گفتگو می‌گوید: “طالبان در این هفته از طریق تماس ویدیویی با امریکا و گروه اروپایی در برلین گفتگو کردند. آنها گفتند که آنها یک راه راۀ حل نظامی نمی‌بینند و می‌گویند که تنها گزینه، گزینه سیاسی است.”

او در ادامه می‌گوید: “هر دو طرف باید دربارۀ یافتن نقاط مشترک واقع بین باشند. اگر توافق صلح نباشد، گزینۀ دیگر پیروزی طالبان نیست. این یک جنگ طولانی است.”

اعلام آتش‌بس در روزهای عید از سوی حکومت و طالبان

شورای عالی مصالحۀ ملی روز دوشنبه از اعلام آتش‌بس سه روزۀ طالبان در روزهای عید، استقبال کرد.

رهبری طالبان به جنگجویان این گروه دستر می‌دهد که در جریان سه روز عید، نه به بخش‌های زیر ادارۀ حکومت بروند و نه هم به افراد وابسته به حکومت اجازه دهند تا در بخش‌های زیر حاکمیت طالبان، رفت و آمد کنند.

اما ریاست‌جمهوری از طالبان می‌خواهد که به آتش‌بس واقعی و همیشه‌گی تن بدهند.

درهمین حال، رییس‌جمهور غنی به نیروهای دولتی دستور داده‎‌است که به احترام روزهای عید، آتش‌بس را رعایت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا