جهانخبر و گزارشسیاست

خوشحالی صالح از اهتزار پرچم جمهوریت در سازمان ملل

معاون اول رییس جمهور پیشین کشور از تداوم نماینده‌گی دایمی نظام جمهوری افغانستان در سازمان ملل متحد خبر داده و اهتزار پرچم سه رنگ را برای مردم تبریک گفته است.

به گزارش کوکچه؛ امرالله صالح، معاون رییس جمهور پیشین کشور در برگه فسبوک‌اش نوشته است که تداوم نماینده‌گی دایمی دولت جمهوری اسلامی افغانستان را در سازمان ملل متحد به همه مبارک باد می‌گویم .

وی افزوده که اهتزاز پرچم ملی کشور در مقر سازمان ملل متحد مرحم و التیام کوچکی بر احساسات، عواطف و پیکر زخمی ملتی است که تهاجم گروه دست نشانده، متحجر و ستم گر طالبان آن‌را شدیدا مجروح ساخته است.

آقای صالح گفته است که مقاومت و مبارزه مردم افغانستان علیه طالبان توانست یک بار دیگر ماهیت اصلی آنها را به جهانیان هویدا سازد. به یقین که درین مبارزه نقش زنان کشور بخاطر دفاع از حقوق انسانی و اسلامی شان بارز و مایه افتخار همه‌ی ما بوده و می باشد. زنان افغانستان نشان دادند که تحجر و افراطیت ستم گر صدای برحق شان را خموش ساخته نمی‌تواند. این دستاورد را به خواهران گرامی خود مبارک باد می‌گویم.

به گفته وی: مقاومت در برابر رژیم دست نشانده و ستم‌گر طالب در ابعاد مختلف و به شیوه‌های مختلف در سراسر کشور ادامه دارد. طالبان با توسل به فریب، اتکا به کمک بی‌دریغ نظامی پاکستان و استفاده سو از نیت صلح خواهانه ملت و دولت به دستاورد نظامی دستیاب گردیدند و توانستند روند آشتی و مصالحه ملی را تخریب نمایند. این خراب کاری و سبوتاژ اما نتوانست برای آنها مشروعیت داخلی و یا بین المللی ایجاد نماید.

صالح تصریح کرده که تمکین به کثرت گرایی، مراجعه به مردم برای بدست آوردن مشروعیت و همدیگر پذیری راه حل اساسی برای رسیدن به صلح ثبات است. اتکای مطلق به تفنگ، شکنجه و کشتار معترضان و تجرید اقوام و جریان‌های سیاسی که اکنون روش بنیادی طالب برای تداوم حکومت ظلم است محکوم به شکست خواهد بود.

این درحالی است که کمیته اعتباردهی سازمان ملل متحد برای پذیرش نمایندگان رسمی کشورها، تصمیم‌گیری درباره کرسی افغانستان را به یک زمان دیگر موکول کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا