جهانخبر و گزارشدیپلماسی

دبیرکل سازمان ملل بمب‌گذاری‌های اخیر در کابل و بلخ را محکوم کرد

انتونیو گوترش، منشی عمومی ملل متحد، امروز (جمعه، 6 جوزا) در یک پیام تویتر خود نوشته است که حملات علیه غیرنظامیان براساس قوانین بین‌المللی بشر دوستانه به صراحت ممنوع می‌باشد.

گویترش افزود: «من حملات اخیر در افغانستان را که منجر به کشته شدن حداقل هشت کودک و تعداد زیادی غیرنظامیان افغان از جمله اعضای جامعه شیعه و هزاره شده است، به شدت محکوم می‌کنم.»

در پی سه انفجار جداگانه که پس از چاشت روز چهارشنبه به وقت محلی در شهر مزار شریف رخ داد، کم از کم ۹ غیر نظامی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند.

آصف وزیری، سخنگوی قوماندانی امنیه طالبان در ولایت بلخ، در صحبت با خبرگزاری فرانس پرس گفت که این سه انفجار سرویس‌های ملی‌بس را مورد هدف قرار داده که مردم عام را انتقال می‌دهد.

از سوی دیگر در یک انفجار دیگری حین ادای نماز عصر که در یک مسجد در مربوطات حوزه چهارم پولیس در شهر کابل رخ داد، شماری از غیر نظامیان کشته و زخمی شدند.

وزارت داخله حکومت طالبان گفته است که در پی این انفجار شش فرد غیرنظامی کشته و۱۸ تن دیگر زخمی شدند.

شاخه خراسان داعش مسوولیت چند انفجار در شمال ولایت بلخ را بر عهده گرفته است، اما هنوز هیچ گروهی مسوولیت انفجار در مسجد کابل را بر عهده نگرفته است.

شاخه خراسان داعش که ازسال۲۰۱۲ به این سو در افغانستان فعالیت دارد، و یک تهدید امنیتی بزرگ برای حکومت طالبان محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا