جهانخبر و گزارشدیپلماسی

در یک سال گذشته هیچ کشوری حکومت کنونی را به‌رسمیت نشناخته است

با گذشت یک سال از به قدرت رسیدن امارت اسلامی، هنوز هیچ کشوری حکومت کنونی افغانستان را به‌رسمیت نشناخته است.

جامعه جهانی، تشکیل حکومت فراگیر و همه‌شمول و شمولیت زنان و دیگر اقشار سیاسی در آن را به‌عنوان شرط اساسی به‌رسمیت شناختن این حکومت، مطرح ساخته است.

امارت اسلامی، از جامعه جهانی می‌خواهد که سیاست معقول را در برابر افغانستان اختیار کند.

امارت اسلامی، با نشر یک اعلامیه به‌مناسبت نخستین سالروز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، گفته است که سیاست فشار و تهدید در کشور، در بیست سال گذشته ناکام بود و باعث افزایش بحران شد.

در اعلامیه آمده که جامعه جهانی، بگذارد که افغان‌ها نظام مستقل اسلامی مورد پسند شان را داشته و به عنوان یک ملت مستقل، تعامل مثبت و مناسبات عادی با جهان داشته باشند.

در همین حال، کارشناسان به این باورند که وضع محدودیت‌ها بر زنان و بسته ماندن مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم نیز باعث شده است که کشورهای جهان، حکومت کنونی را به‌رسمیت نشناسند.

نجیب رونق؛ کارشناس سیاسی، می‌گوید،امارت اسلامی تا هنوز نتوانسته که اعتماد جامعه جهانی را به‌دست آورد.

رونق گفت:” جامعه جهانی چند خواست مشخص دارد؛ رعایت حقوق بشر ، حضور زنان در ساختار نظام و حکومت همه شمول از خواست های مشخص جهان است که تا حال امارت اسلامی به این خواست های دنیا جواب مثبت نداده است. “

در همین حال، مشفق حیاتی؛ دیگر کارشناس سیاسی می‌گوید، اگر امارت اسلامی خواهان به‌رسمیت شناختن حکومت کنونی از سوی جامعه جهانی است، نیاز است تا با دنیا وارد تعامل شود

او افزود:” با این سیاست که امارت اسلامی روی دست گرفته هیچ وقت نمی تواند که توسط دنیا به رسمیت شناخته شوند.”

این در حالی‌ست که عدم به‌رسمیت شناختن حکومت کنونی از سوی جامعه جهانی، افغانستان را با بحران اقتصادی مواجه ساخته است.

بیشتر کشورها و نهادهای بین‌المللی، کمک‌های شان را کاهش داده‌ و پروژه‌های شان را در افغانستان، متوقف ساخته‌اند که در پی آن، فقر در کشور، گسترش یافته است.

وحید‌الله؛ یک باشنده ولایت بلخ، به کلید گفت:” وضعیت اقتصادی مردم افغانستان روز به روز خراب میشه، دلیلش این است که جامعه جهانی امارت اسلامی را به رسمیت نمی شناسد و کشورهایکه کمک میکردند پروژه های خویش را بسته نمودند.”

این در حالی‌ست که امریکا نیز برای وارد کردن فشار بر مقام‌های امارت اسلامی، ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرده است.

اما، مسدود ماندن این ذخایر، باعث رکود تجارت در افغانستان گردیده و قمیت مواد اولیه در بازارهای کشور، به‌گونه بی‌پیشینه افزایش یافته است.عبدالطیف سهاک رادیو کلید مزارشریف

یک دیدگاه

  1. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site provided us with valuable info to paintings on. You’ve done an impressive task and our whole community will be thankful to you.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا