جهانخبر و گزارشدیپلماسی

دیدار خلیلزاد با هیات‌های مذاکراتی دولت و طالبان؛ تاکید بر تسریع مذاکرات صلح و خروج نیروهای خارجی

زلمی خلیلزاد؛ نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در قطر دیدارهای جداگانه‌‌ای با هیات‌های مذاکره کننده دولت و طالبان داشته است. او با هیات دولت در مورد تسریع مذاکرات صلح گفتگو کرده است؛ اما محور گفتگوی او با هیات طالبان عملی‌شدن توافقنامه دوحه بوده است.

به گزارش کوکچه، هیات دولت چهارشنبه شب ( ۱۱ حمل) در توییتی از دیدار معصوم استانکزی؛ رییس و شماری اعضای این هیات با خلیلزاد خبر داد.

گفته شده که در این دیدار در مورد تسریع مذاکرات جاری صلح و کنفرانس ترکیه صحبت شده است. این در حالی است که با گذشت چندین ماه از آغاز مذاکرات صلح میان دولت و طالبان، تاکنون این مذاکرات نتیجه نداشته است.

دیدار خلیلزاد و ملا برادر

خلیلزاد در قطر با ملا برادر؛ معاون سیاسی طالبان و اعضای هیات این گروه نیز دیدار کرده است.

نعیم وردک؛ سخنگوی طالبان می‌گوید، در این دیدار در مورد عملی‌شدن تمام ماده‌های پیمان دوحه گفتگو شده است.

وردک در توییتی نوشته که هر دو جانب بر تعهدات خویش به توافقنامه تاکید ورزیدند. او گفته که طالبان بر خروج نیروهای خارجی در وقت تعیین شده آن، تاکید کرده‌اند.

بر اساس توافقنامه صلحی که میان امریکا و طالبان در فبروری ۲۰۲۰ در دوحه به امضا رسید،‌ ایالات متحده متعهد شده‌است که تا اول ماه می یعنی تا یک ماه دیگر، تمام نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند؛ اما مقام‌های امریکایی و ناتو در حال حاضر می‌گویند، خروج مطابق این مهلت دشوار است.

جو بایدن؛ رییس جمهور امریکا یک هفته قبل در کاخ سفید گفت که خروج سربازان امریکایی از افغانستان به تاریخ اول می دشوار است. او در عین حال گفت که فکر نمی‌کند ایالات متحده در سال آینده، نیرویی در افغانستان داشته باشد.

از سوی دیگر مقام‌های امریکایی نسبت به پیامد خروج نیروهای خارجی از افغانستان هشدار می‌دهند.

اخیرا مقامات استخباراتی امریکا به شرط افشا نشدن نام‌شان به نیویارک‌تایمز گفته‌اند که اگر قبل از خروج سربازان امریکایی از افغانستان، یک توافق تقسیم قدرت میان جناح‌های درگیر در آن کشور صورت نگیرد، ظرف دو یا سه سال آینده، طالبان ممکن است اکثر مناطق افغانستان را تصرف کنند.

با این حال قرار است که در ماه اپریل نشستی با میزبانی سازمان ملل در مورد صلح افغانستان در شهر استانبول ترکیه برگزار شود. این نشست برای رسیدن به توافق سیاسی در افغانستان مهم دانسته می‌شود.

گفته می‌شود در این نشست، جوانب اشتراک کننده در مورد افغانستان طرح‌های مشخصی را ارایه خواهند کرد.

اشرف غنی؛ رییس جمهوری قرار است طرح برگزاری انتخابات زودهنگام را ارایه کند.

همچنین مجلس نمایندگان نیز می‌گوید، در نشست استانبول طرحی را برای صلح ارایه می‌کند.

از جانب دیگر گفته می‌شود، اعضای طالبان نیز به پاکستان رفته تا با رهبران شان در مورد نشست استانبول مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا