اقتصادجهانخبر و گزارشدیپلماسی

دیپلمات روس: آمریکا نباید از جیب دیگران اشتباهاتش در افغانستان را جبران کند

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در واکنش به سرزنش همتای آمریکایی خود که گفت"مسکو سهم کوچکی در تأمین مالی بازسازی افغانستان دارد"، از واشنگتن خواست پول‌های دزدیده شده از مردم افغانستان را برگردانده و دیگران را مجبور به پرداخت بهای اشتباه خود نکند.

«تاس»، “واسیلی نبنزیا” نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد شب گذشته، دوشنبه، در نشست شورای امنیت درباره افغانستان اعلام کرد که ایالات متحده و متحدانش در ناتو باید پول‌های دزدیده شده از مردم افغانستان را برگرداند و دیگران را مجبور به جبران اشتباهات خود در این کشور نکنند.

این دیپلمات روس به این ترتیب به سخنان “لیندا توماس گرینفیلد” نماینده دائمی آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل که مدعی شده بود روسیه در تامین مالی بازسازی افغانستان تنها سهم بسیار کوچکی دارد، واکنش نشان داد.

نبنزیا گفت: «از استدلال‌های طولانی همتایان آمریکایی ما، می توان چنین درخواستی از روسیه و چین را دریافت که برای بازسازی افغانستان تلاش بیشتری کنند. آنها مدعی هستند که فقط ایالات متحده و متحدانش هزینه همه چیز را پرداخته و روسیه و چین فقط هوا را می‌لرزانند (کمکشان قابل توجه نیست). چنین اظهاراتی غیرمنطقی است. »

نماینده دائم روسیه یادآور شد که اقتصاد افغانستان به دلیل اشغال بیست ساله آمریکا و ناتو عملاً نابود شده است. با این حال، شرکای غربی آماده پذیرش اشتباهات خود و تلاش برای اصلاح آنها نیستند. وی افزود: «اکنون سعی دارید کشورهای دیگری که حاضر به پرداخت بهای اشتباه شما نیستند را مورد سرزنش قرار دهید؟ خیر، آقایان. شرکای سابق غربی ما، این شما هستید که باید تاوان اشتباهات خود در افغانستان را بپردازید و نباید از جیب دیگران این کار را انجام دهید. و این یک پیشنهاد اولیه است.»

نبنزیا تاکید کرد: «ما به افغانستان کمک کرده و به این کار ادامه خواهیم داد. و به شما هم توصیه می کنیم که روی پرداخت و جبران خسارات وارده به مردم افغانستان که برای ۲۰ سال اشغال بی معنی که این کشور را ویران کرده و مردم آن را در آستانه نابودی قرار داد، تمرکز کنید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا