جامعهجهانخبر و گزارشدیپلماسی

رایزنی سازمان ملل درباره نقش آینده‌اش در افغانستان

شورای امنیت سازمان ملل متحد از راه‌اندازی گفتگوهایی در آینده نزدیک در مورد نقش این سازمان در سایه حاکمیت طالبان در افغانستان در آینده نزدیک خبر داده‌است.

رییس شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار گفتگو در مورد نقش سازمان ملل در افغانستان شده و گفته‌است طالبان نباید در انزوا قرار بگیرند.

صدای امریکا به نقل از یک عضو دیگر این شورا که نخواسته نام‌اش برده شود گفته‌است: «ناروی که اخیراً میزبان مذاکرات مهم بین دیپلمات‌های غربی و مقامات طالبان در اسلو بود، این گفتگوها را که بسیار پیچیده و بسیار دشوار خواهد بود، رهبری خواهد کرد.»

این عضو سازمان ملل افزوده‌است: «(این سازمان می‌خواهد) اطمینان حاصل کند که به ویژه زنان و دختران در این بحث در حاشیه قرار داده نشوند.»

به گفته این مقام سازمان ملل، چین و روسیه که هر دو عضو دایم شورای امنیت هستند و حق وتو دارند ممکن است برای کاهش تاثیرات مسایل حقوق بشری بر آینده ماموریت هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) تلاش کنند.

در همین حال، عضو دیگر این سازمان نیز که نخواسته نام‌اش گرفته شود، گفته که ممکن است در این مذاکرات اجماعی در مورد مسایل کمک‌های بشردوستانه و مبارزه با گروه‌های تروریستی در افغانستان پیدا شود.

این مقام سازمان ملل گفته‌است: «ممکن است مذاکرات سبب ایجاد تفاوت‌هایی بین کشورهایی شود که خواهان همکاری باطالبان اند مانند – چین و روسیه- و کشورهای غربی که با رویکرد سخت می‌خواهند از این گروه تندرو امتیازی بگیرند.»

این در حالی‌ است که ماموریت یوناما یا دفتر معاونت سیاسی سازمان ملل در افغانستان که از سال ۲۰۰۲ در افغانستان حضور دارد، به تاریخ ۱۷ مارچ سال روان به پایان می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا