جهاندیپلماسی

رایزنی نماینده سازمان ملل در قطر برای روند صلح دولت افغانستان و طالبان

پس از دیدارهای اخیر نماینده ویژه آمریکا با تیم‌های مذاکره دولت افغانستان و طالبان، نماینده سازمان ملل به دوحه سفر کرده است تا پیش از برگزاری نشست ترکیه با طرف‌های مختلف رایزنی کند.

به گزارش کوکچه، دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل (یوناما) اعلام کرد که «دبرا لاینز» نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان به قطر سفر کرده است تا درباره روند صلح افغانستان دیدار و رایزنی کند.

نماینده سازمان ملل در این سفر با مقام‌های ارشد ترکیه، آمریکا و قطر و اعضای تیم‌های مذاکره دولت افغانستان و طالبان تبادل نظر خواهد کرد.

بر اساس بیانیه یوناما، کاهش خشونت‌ و تسریع روند جاری صلح از محورهای اصلی گفت‌وگوهای دبرا لاینز با طرف‌های دخیل در روند صلح افغانستان است.

این سفر در حالی انجام شده است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان روزهای اخیر با مقامات مختلف و تیم‌های مذاکره افغانستان و طالبان دیدار کرده است.

«ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی طالبان در دیدار با خلیلزاد تاکید کرد که نیروهای خارجی در زمان تعیین شده افغانستان را ترک کنند زیرا این گام اساسی برای حل مشکلات این کشور است.

وی همچنین با نماینده ویژه آمریکا درباره آزادی زندانیان طالبان، خروج سران این گروه از فهرست سیاه تبادل نظر کرد.

افزایش سفرهای مقامات خارجی به دوحه و برخی کشورهای منطقه در حالی افزایش یافته است که نشست مهم صلح افغانستان در ترکیه قرار است دو هفته دیگر (15 آپریل) برگزار شود.

از سوی دیگر، برخی منابع به رسانه‌ها طی روزهای اخیر گفته بودند که طالبان خواستار تعویق نشست صلح ترکیه تا پس از ماه رمضان شده است.

قرار است در نشست ترکیه درباره طرح صلح آمریکا مبنی بر حکومت مشارکتی دولت افغانستان و طالبان گفت‌وگو و تصمیم گیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا