جهان

رزمایش نظامی چین ادامه دارد: ۳۹ هواپیمای جنگی ۱۲ کشتی در اطراف تایوان

ارتش چین روز گذشته به تمرینات خود ادامه داد، اگرچه اخطارهای ایمنی هوایی و دریایی (NOTAM) که در مورد تمرینات در اطراف تایوان صادر شده بود، ظهر یکشنبه به پایان رسید. تایوان گزارش داد که ۳۹ هواپیمای جنگی و ۱۳ کشتی متعلق به چین در اطراف جزیره دیده شده اند.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد در پنجمین روز از رزمایش‌هایی که چین پس از دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، فراتر از ۴ روز اعلام شده قبلی آغاز کرد، ۳۹ هواپیمای جنگی و ۱۳ کشتی جنگی در اطراف جزیره مشاهده شدند.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است که وسایل نقلیه هوایی و دریایی چین با ابزارهای ردیابی الکترونیکی، هواپیماهای گشتی، کشتی ها و سامانه های موشکی ردیابی می شوند.

در این بیانیه همچنین خاطرنشان شد که ۲۱ فروند از این هواپیماها در شرق خط هوایی و دریایی در حال پرواز بودند که محدوده نفوذ طرفین را در تنگه تایوان و در بخش جنوب غربی تایوان ایر محدود می کند. منطقه شناسایی دفاعی (ADIZ) وی اظهار داشت: ۲۲ فروند هواپیمای جنگی چینی در ۳ آگوست که رزمایش پس از بازدید در اطراف جزیره آغاز شد، در اطراف تایوان مشاهده شد و در ۴ آگوست، ۱۱ موشک هدایت شونده شلیک شده از سرزمین اصلی چین به منطقه سقوط کرد. تایوان “آب های سرزمینی” را در نظر می گیرد.

علاوه بر این، اعلام شد که ۶۸ هواپیمای جنگی و ۱۳ کشتی جنگی در ۵ مرداد در اطراف جزیره، ۲۰ هواپیما و ۱۴ کشتی در ۶ مرداد و ۶۶ هواپیما و ۱۴ کشتی در ۷ مرداد در اطراف جزیره مشاهده شدند.

رزمایش‌هایی که چین اعلام کرد در ۴ تا ۷ اوت برگزار می‌کند، عملاً محاصره‌ای را در اطراف جزیره ایجاد کرده بود، جایی که این جزیره در تضاد حاکمیتی قرار داشت. در حالی که برخی از مناطق به دلیل تمرینات انجام شده در ۶ منطقه به روی تردد کشتی ها و هواپیماها بسته شده بود، گزارش شد که سفرها به دلیل نگرانی های امنیتی در تنگه بسفر متوقف شده است.

ارتش چین روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که با وجود اینکه هشدارهای ایمنی هوایی و دریایی (NOTAM) در مورد این رزمایش‌ها در ظهر یکشنبه منقضی می‌شود، به تمرین‌ها ادامه خواهد داد.

بازدید رئیس بیمارستان نمایندگان آمریکا پلوسی و بازدید هیئت ۵ نفره کنگره در هفته گذشته واکنش پکن را به همراه داشت که جزیره را بخشی از قلمرو خود می دانست. وزارت امور خارجه چین بلافاصله پس از فرود هواپیمای پلوسی در تایوان، این سفر را محکوم کرد و وزارت دفاع نیز اعلام کرد که «یک سری تمرینات نظامی» را در اطراف جزیره برگزار خواهد کرد.

پلوسی اولین رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بود که در ۲۵ سال گذشته از این جزیره دیدن کرد. پیش از این در سال ۱۹۹۷، نیوت گینگریچ در حین انجام این مأموریت از تایوان بازدید کرده بود.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا