اقتصادجهانخبر و گزارشدیپلماسی

روابط دوجانبه محور رایزنی مقامات ازبکستان و افغانستان در «اسلام آباد»

هیئت ازبکستان به سرپرستی «الهام محکم اف» وزیر حمل و نقل این کشور و «امیرخان متقی» وزیر امور خارجه طالبان در چارچوب دیداری در شهر «اسلام آباد» چگونگی روابط دوجانبه، چشم انداز توسعه آنان در زمینه همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی را بررسی کردند.

طرف افغان از «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان برای ارائه کمک برای بازسازی زیربناهای اجتماعی و اقتصادی کشور و همچنین اجرای طرح‌های زیربنایی در زمینه‌های حمل و نقلی و انرژی در افغانستان قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه طالبان از ابتکار ازبکستان در مورد ایجاد مرکز حمل و نقلی – لجستکی در شهر «ترمذ» برای ارائه کمک بشردوستانه فوری به مردم افغانستان استقبال کرد.

وی تاکید کرد که این امر نشانه بارز نزدیکی تاریخی و روحی کشور و مردم ماست.

در این دیدار همچنین بر لزوم اجرای وعده‌های بین المللی و تعهدات در رعایت حقوق زنان و اقلیت‌های ملی افغانستان توسط طرف افغان تاکید شد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آسیای مرکزی با همکاری مرکز لجستیکی Termez Cargo Centre از روز 15 دسامبر ارسال کمک بشردوستانه به افغانستان را آغاز کرد.

کمک بشردوستانه‌ به مقدار 40 تن شامل وسایل نیازهای اولیه با کمک دولت ازبکستان از طریق کامیون‌ها از «ترمذ» به «مزار شریف» ارسال شده است.

مبادلات بازرگانی این دو کشور در 9 ماه سال 2020 میلادی در سطح از 542 میلیون و 900 هزار دلار قرار گرفته است.

هم اکنون در ازبکستان 110 شرکت با سرمایه سرمایه گذاران افغان و در افغانستان نیز 8 شرکت با حضور بازرگانان ازبک فعالیت می‌کنند.

افغانستان استقلال این کشور را در تاریخ 22 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 13 اکتبر سال 1992 میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا