جهانسیاست

روسیه: آمریکا پس از لشکرکشی‌ بی‌حاصل فهمید مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان اظهارداشت که این کشور پس از سال‌ها لشکرکشی بی‌حاصل فهمید که مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت که میلیاردها دلار به باد رفت، آمریکایی‌ها پس از سال‌ها لشکرکشی بی‌حاصل به این حقیقت رسیدند که مشکلات افغانستان راه حل نظامی ندارد.

وی گفت که آمریکا و ناتو با وعده ادامه حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان را ترک می‌کنند اما آیا این امکانپذیر است.

زاخارو ادامه داد: بزرگترین پرسش این است که ناتو با گذشت 20 سال نتواست نیرویی با ساختار قدرتمند ایجاد کند که به طور مستقل توانایی محافظت از افغانستان را داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه از نیروهای آمریکایی و ائتلاف خواست تا نتایج ماموریت در افغانستان را به شورای امنیت سازمان ملل گزارش دهند.

وی با اشاره به عقب نشینی نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرد که ماموریت نظامی در افغانستان توسط شورای امنیت صادر شد بنابراین گزارش نیروهای آمریکایی و ائتلاف به شورای امنیت شنیدنی است و باید انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اظهارداشت که حتی ناظران غربی نیز اذعان می‌کنند که می توان ماموریت اتحاد در افغانستان را با خیال راحت به عنوان یک شکست توصیف کرد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ماریا زاخاروا هفته گذشته تاکید کرد که کمک‌های آمریکا به گروه‌های تروریستی در افغانستان هنوز ادامه دارد.

وی گفته بود که اطلاعاتی درباره کمک‌های آمریکا به گروه‌های تروریستی از جمله داعش در افغانستان در دسترس قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا