اقتصادجهانخبر و گزارش

روسیه: برای استخراج غلات اوکراینی توسط کشتی‌های خارجی آماده هستیم

روسیه اعلام کرده است که آماده است برای استخراج غلات اوکراینی توسط کشتی های خارجی فراهم کند. طرف روسی گفت که آنها می خواهند کشتی ها را قبل از احتمال حمل سلاح بررسی کنند.

 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که آنها آماده هستند تا اطمینان حاصل کنند که غلات اوکراینی توسط کشتی های خارجی خارج می شود.

زاخارووا در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی که در پایتخت مسکو برگزار کرد، اظهاراتی در مورد استخراج غلات از بنادر اوکراین بیان کرد.

زهارووا با بیان اینکه شرایط لازم برای عملیات ایمن کریدورهای بشردوستانه در دریای سیاه و آزوف توسط نیروهای روسیه ایجاد شده است، گفت: بنادر ماریوپل و بردیانسک می توانند برای صادرات محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار گیرند.

آنها می خواهند کنترل کنند

زاخارووا گفت: ما تایید می‌کنیم که روسیه آماده است استخراج غلات اوکراینی توسط کشتی‌های خارجی را فراهم کند. این امر می‌تواند اتفاق بیفتد به شرطی که کشتی‌ها برای قاچاق سلاح کنترل شوند و کی‌یف از اقدامات تحریک‌آمیز، تهدید مین و ایجاد تنش در منطقه سیاه خودداری کند. دریا، غلات، کود، انرژی.”.

زاهارووا با بیان اینکه علیرغم تحریم ها به صادرات مواد غذایی از طریق کانال های دوجانبه ادامه می دهند، گفت: تا پایان سال می توانند حدود ۲۵ میلیون تن غلات و ۲۲ میلیون تن کود را به بازارهای بین المللی عرضه کنند.

زاهارووا با اشاره به اینکه اظهاراتی مبنی بر اینکه اقدامات روسیه در اوکراین باعث ایجاد بحران غذایی و غلات شده توسط نمایندگان کشورهای غربی و سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد (سازمان ملل) بیان شده است، استدلال کرد که این یک “دروغ” است.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا