جهان

روسیه متعهد شد که در برابر تصمیم اتحادیه اروپا برای صدور روادید اقدام تلافی جویانه کند

کشورهای اتحادیه اروپا موافقت کردند که توافقنامه تسهیل روادید امضا شده قبلی با روسیه را به حالت تعلیق درآورند. مسکو به این تصمیم واکنش نشان داد و قول داد که انتقام بگیرد.

الکساندر گروشکو معاون وزیر امور خارجه روسیه در بیانیه ای گفت که مسکو در برابر تصمیم اتحادیه اروپا برای تعلیق “کامل” این توافق که به شهروندان روسیه اجازه می دهد تا برای ویزای اتحادیه اروپا تحت یک رویه ساده شده اقدام کنند، تلافی خواهد کرد.

این دیپلمات به ریانووستی گفت: “نقض، دور زدن یا خروج از توافقنامه تسهیل روادید اتحادیه اروپا با روسیه بی نتیجه نخواهد بود. روسیه این حق را برای خود محفوظ می دارد که اقدامات تلافی جویانه لازم را انجام دهد و استدلال می کند که تصمیم ویزا در نهایت بیش از آنکه فایده ای داشته باشد، ضرر خواهد داشت. بروکسل دوباره روی پای خود بازگشته است.

چی شد؟

وزرای امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در نشست غیررسمی رئیس جمهور دوره اتحادیه اروپا در پراگ، پایتخت جمهوری چک، موضوع ویزا را با روسیه مورد بحث و بررسی قرار دادند و بر سر برخی موضوعات به اجماع سیاسی دست یافتند.

بر اساس اطلاعاتی که جوزپ بورل، نماینده عالی روابط خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا در پایان این نشست ارائه کرد، کشورهای اتحادیه اروپا توافق کردند که توافقنامه تسهیل روادید که قبلا با روسیه امضا شده و در حال اجراست را به حالت تعلیق درآورند.

بورل با یادآوری اینکه پیش از این توافقنامه تسهیل روادید برای گروه هایی مانند مقامات دولتی روسیه به حالت تعلیق درآمده است، گفت: با تصمیم نهایی، تعداد ویزاهای جدید صادر شده برای اتباع روسیه به طور جدی کاهش می یابد و دیگر هیچ راحتی وجود ندارد. گفت.

بورل با اشاره به اینکه برنامه های آینده تحت بررسی جدی قرار خواهند گرفت، گفت: “ما نمی خواهیم خود را از مخالفان جنگ اوکراین و جامعه مدنی روسیه جدا کنیم.” او گفت.

برخی از اعضای اتحادیه اروپا مانند کشورهای بالتیک، لهستان، فنلاند، چک خواهان ممنوعیت صدور روادید عمده فروشی برای شهروندان روسیه هستند. با این حال، این پیشنهاد با مخالفت اعضایی مانند فرانسه، آلمان، یونان و دولت یونانی قبرس مواجه شد.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا