جهانخبر و گزارش

روند صدور ویزای سیاحتی ایران در هرات از سر گرفته شد

مسئولین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات با انتشار اطلاعیه ای خبر دادند که از امروز دوشنبه( ۱۰ دلو) روند ثبت نام ویزای سیاحتی در کارگزاری های این نمایندگی برای شهروندان غرب کشور دوباره آغاز خواهد شد.

در این اطلاعیه آمده است که سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات به اطلاع شهروندان محترم غرب افغانستان می رساند، از روز دوشنبه (۱۰ دلو) ثبت نام فرم های جهانگردی بنا بر توافق به عمل آمده با مقامات محترم ولایت هرات صرفا از طریق دفاتر کارگزاری تحت نظارت این سرکنسولگری انجام خواهد گرفت.

در ادامه این اطلاعیه آمده است که متقاضیان روادید جمهوری اسلامی ایران می‌توانند با در دست داشتن پاسپورت معتبر و همچنین یک قطعه عکس جدید در ابعاد ۴*۵ به یکی از دفاتر کارگزاری تحت نظارت این نمایندگی مراجعه کنند.

در ادامه همچنین یادآوری شده است که صدور ویزا با توجه به ظرفیت سرکنسولگری تعیین و اطلاع رسانی خواهد شد.

در این اطلاعیه همچنین آمده است که در خصوص زمان شروع فعالیت دفاتر کارگزاری تحت نظارت این سرکنسولگری در هر یک از ولایات غور، بادغیس و فراه متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

این در حالی است که به تاریخ ۳۰ میزان سال جاری سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات امتیاز ثبت نام مراجعین ویزای سیاحتی را به سه کارگزاری تحت نظارت خود سپرد که این امر سبب نارضایتی اتحادیه عکاسان هرات شد که در گذشته وظیفه ثبت نام متقاضیان را داشت‌.

پس از چندین بار شکایت اتحادیه عکاسان هرات، مسئولین محلی به سه دلیل یعنی عدم هماهنگی شرکت خصوصی افغان با مقامات ذیصلاح و اخذ پول غیرقانونی به بهانه های مختلف از مردم و شکایت آنان، این شرکت را توسط پولیس هرات، مسدود کردند.

همچنین به گفته مسئولین محلی هرات، بخاطر حفظ امنیت سرکنسولگری و ایجاد نظم و عدالت، کمیسیونی از سوی اداره محلی هرات تشکیل گردید، تا از طریق داوطلبی از شرکت‌های سیاحتی چند شرکت را به قیمت نازل انتخاب نمایند که بعد از داوطلبی ۷ شرکت به قیمت ارزان و مناسب (البته بدون هماهنگی با سرکنسولگری ایران) برنده خدمات اخذ ویزا شدند.

این موضوع سبب شد تا سرکنسولگری ایران تا رفع این مشکل خدمات ویزای سیاحتی در غرب کشور را متوقف کند.

سرکنسولگری ایران در پاسخ به این اقدام اداره محلی هرات بیان داشت: باید در صورت مشاهده هر گونه تخلف احتمالی و یا دریافت هرگونه وجه مازاد بر تعرفه مشخص شده از سوی نمایندگی موضوع از طرق مقتضی و دفتر ارتباط خارجه به این نمایندگی منعکس می‌شد، تا زمینه بررسی موضوع فراهم می گردید.

همچنین یادآوری شده بود: بدیهی است همان گونه که بارها به مقامات رسمی اعلام شده، این نمایندگی همچنان آمادگی دارد هرگونه شکایت مطروحه نزد پولیس هرات را در این خصوص دریافت و بررسی نماید.

این نمایندگی خاطرنشان ساخته بود: دو موضوع تشکیل کمیسیون داوطلبی و حفظ تأمین امنیت سرکنسولگری دو مقوله جدا و بی ارتباط به یکدیگر است و مسئله حفظ امنیت وظیفه نظام حاکم است.

مشکل توقف صدور ویزا و شکایت شهروندان، سبب شد تا چندین مرتبه مسئولین محلی هرات و سرکنسولگری ایران نشست هایی را برگزار کنند که در نتیجه به ادامه کار کارگزاری‌های تحت نظارت کنسولگری جهت ثبت نام متقاضیان ویزای سیاحتی به توافق رسیدند و روند صدور ویزا برای کسانی که قبلا ثبت نام کرده بودند پس از گذشت بیش از دو ماه (از ۳۰ میزان تا ۱۷ جدی) آغاز شد.

این در حالی است که مسئولین محلی در نمایندگی ریاست خارجه هرات نیز رفع کامل این مشکل را تایید نموده و تاکید داشتند که پس از صدور ویزا برای ۱۸ هزار تن که قبلا ثبت نام کرده بودند روند دوباره ثبت نام آغاز خواهد شد.

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات روزانه برای تعداد زیادی از متقاضیان ویزا در غرب کشور در بخش های مختلف درمانی، تجاری، سیاحتی، تحصیلی و کار ویزا صادر می کند.

دکمه بازگشت به بالا