جامعهخبر و گزارش

سازمان ملل: خشونت‌ها علیه کودکان در مناطق درگیر منازعه افزایش یافته است

در سال گذشته میلادی حدود ۲۰ هزار کودک قربانی خشونت شده اند. ملل متحد می گوید که بیشتر از همه خشونت های مانند تجاوز جنسی و اختطاف کودکان افزایش یافته اند. افغانستان در جمله خطرناک‌ترین کشورها برای کودکان شمرده شده است.

سازمان ملل متحد می گوید که خشونت علیه کودکان در مناطق درگیر منازعات مسلحانه، در سال ۲۰۲۰ افزایش داشت. در گزارش سازمان ملل که به روز دوشنبه به نشر رسید و انتونیو گوتیرش دبیر کل این سازمان در پای آن امضا کرده است، آمده است که در سال ۲۰۲۰، در مقایسه با سال قبل از آن، اختطاف کودکان ۹۰ درصد و تجاوز و سوءاستفاده جنسی از کودکان ۷۰ درصد افزایش داشت. در این گزارش از افغانستان، سوریه، یمن و سومالیا به عنوان خطرناک ترین کشورها نام برده شده است.

ورجنیا گامبا، فرستاده سازمان ملل برای کودکان و منازعات مسلحانه، گفت: «جنگ بزرگسالان در سال ۲۰۲۰ بار دیگر کودکی میلیون ها دختر و پسر را از آنها گرفت.» به اساس این گزارش، موارد «تخطی سنگین» در برابر کودکان به میزان «نگران کننده» بلند است.

مرتبط:گزارش: ۲۰ درصد کودکان جهان در مناطق درگیر منازعه زندگی می‌کنند

از دفتر گامبا گفته شده است که در سال گذشته میلادی در مجموع بیشتر از ۱۹ هزار و ۳۰۰ مورد خشونت علیه دختران و پسران ثبت گردید. این رقم شامل ۸۴۰۰ مورد قتل و مثله کردن یا قطع اعضای بدن کودکان بوده است. از حدود ۷ هزار کودک گویا به عنوان سرباز و یا ابزار جنگ استفاده شده است. این مورد بیشتر در سومالیا و میانمار و همچنان جمهوری دموکراتیک کانگو و کشور همجوارش جمهوری کانگو اتفاق افتاده است.

سازمان حقوق بشری «دیده بان حقوق بشر» از این دفتر سازمان ملل متحد انتقاد کرده است که نام اسرائیل و عربستان سعودی به خاطر عملکرد های شان در برابر کودکان، در این فهرست سیاه درج نشده است، با آنکه جنایات علیه کودکان در این گزارش مستند گردیده اند. به قول این سازمان «غفلت مکرر انتونیو گوتیرش، دبیر کل سازمان ملل متحد، برای تهیه فهرست به اساس شواهد اثباتیه خود این سازمان، موجب خیانت به کودکان و تقویت عدم مجازات عاملان می شود».

مرتبط:پولیس کابل مردی را به ظن تجاوز جنسی به یک کودک هشت ساله بازداشت کرد

جو بیکر از سازمان دیده بان حقوق بشر دبیر کل سازمان ملل متحد را متهم ساخته است که «طرف‌های درگیر جنگ را، که در قتل و مثله کردن کودکان دست داشته اند» مقصر و مسئول قلمداد نکرده است.

همچنان انتقاد شده است که ائتلاف نظامی در یمن، به رهبری عربستان سعودی و امارات متحد عربی در این فهرست گنجانیده نشده اند. خود سازمان ملل متحد نیز در سال گذشته این ائتلاف را به قتل و زخمی ساختن ۱۹۴ کودک متهم ساخته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا