اقتصادجامعهجهانخبر و گزارشسیاست

سازمان ملل هفته 20 میلیون دالر پول نقد به افغانستان کمک می‌کند

برخی منابع آگاه می‌گویند که سازمان ملل متحد بخشی از کمک‌هایش با مردم افغانستان را به شکل نقدی به بانک مرکزی انتقال می‌دهد.

برخی منابع آگاه می‌گویند که سازمان ملل متحد بخشی از کمک‌هایش با مردم افغانستان را به شکل نقدی به بانک مرکزی انتقال می‌دهد.

این منابع که نامی از آنان گرفته نشده گفته که سازمان ملل تا پایان ماه مارچ 2022 میلادی یعنی چهار ماه دیگر، به گونه هفته‌وار حدود 20 میلیون دالر به مردم افغانستان پول نقد کمک می‌کند.

این منبع به 8صبح گفته که این پول به بانک بین‌المللی افغانستان (AIB) منتقل می‌شود و سپس از سوی ملل متحد به گونه نقد توزیع یا توسط آن در داخل افغانستان کالاهای ضروری خریداری خواهد شد.

منبع گفت که ممکن است میزان این پول افزایش یابد.

همچنین به گفته او، این شیوه از کمک‌ها پس از ماه مارچ نیز ادامه خواهد یافت.

هدف از انتقال پول نقد به افغانستان، گردش دالر در بازارها و جلوگیری از بحران نقدینه‌گی خوانده می‌شود.

آگاهان اقتصادی پیش‌تر گفته‌اند که این شیوه از کمک‌ها در کنترل ارزش دالر و ثبات پول ملی کمک می‌کند.

این در حالی است که پیش از این در سه هفته گذشته یونما پول نقد به بانک مرکزی افغانستان تحویل داده است.

در آخرین مورد، بانک مرکزی شام روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای گفت که بسته کمکی پول نقد مبلغ 19.2 میلیون دالر تحویل گرفته و از میدان هوایی به بانک بین المللی افغانستان انتقال داده‌است.

در اعلامیه‌ای بانک مرکزی آمده که برای تسهیل راه‌های اصولی که منجر به جلوگیری از فقر و تنگ‌دستی مردم افغانستان می‌شود، همواره تلاش شده و وضعیت نظام بانکی کشور و نیازمندی‌های اسعاری به‌زودی حل خواهد شد.

بانک مرکزی هرچند در مورد منبع این کمک چیزی نگفته؛ اما پیش از این نیز دو بسته کمکی 15 و 16 میلیون دالر پول نقد از سوی سازمان ملل متحد به این بانک تحویل داده شده است.

در اعلامیه همچنین آمده: “د افغانستان بانک همواره تلاش نموده که ارزش پول افغانی را در مقابل اسعار در حد ثابت نگهداری نماید.” اعلامیه افزوده، امیدواری‌ها وجود دارد که با آمدن این بسته‌های کمکی ارزش پول افغانی در مقابل اسعار در حالت مطلوب قرار گیرد.

بانک مرکزی افغانستان اطمینان داده که رهبری این نهاد در تلاش است تا از هر طریق ممکن به معضل نرخ برابری دالر به افغانی رسیدگی صورت گیرد.

این در حالی است که روز گذشته بهای دالر بار دیگر به شکل سرسام آور بالا رفت و یک دالر تا 110 افغانی در سرای شهزاده کابل به فروش رسید.

اما اتحادیه صرفان دیروز برای کنترل نرخ دالر، خبرید و فروش رقابتی دالر “بولی” را تا امر ثانی منع کرد.

افزایش قیمت دالر سبب افزایش دوبرابر قیمت مواد اولیه نیز شده که مردم را به شدت با مشکل مواجه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا