سازمان کشورهای آمریکایی ونزوئلا را تهدید به حمله نظامی کرد

کوکچه پرس59 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۲۴ سنبله ۱۳۹۷ - ۳:۰۵ بعد از ظهر

سازمان کشورهای آمریکایی ونزوئلا را تهدید به حمله نظامی کرد رئیس سازمان منطقه‌ای کشورهای آمریکایی که در آن ۳۵ کشور عضویت دارند ضمن انتقاد از مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا گفت که مداخله نظامی در این کشور منتفی نیست. او نیکلاس مادرو را به “جنایت ضد بشری” متهم کرد. لوئیس آلماگرو، دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی روز جمعه ۲۳ شهریور در دیداراز کلمبیا گفت که با توجه به اوضاع کنونی ونزوئلا دخالت نظامی هم می‌تواند یکی ازگزینه‌ها برای سرنگونی رژیم نیکلاس مادورو باشد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی همچنین تاکید کرد که دولت مادورو حقوق بشر را رعایت نکرده و "جنایت ضد بشری" مرتکب شده است. او با این‌حال تاکید کرد که در قدم اول باید مشکلات از طریق سیاسی حل و فصل شود اما نباید گزینه‌های دیگر را منتفی دانست.

آلماگرو، وزیر خارجه سابق اوروگوئه تاکید کرد: «مادورو دیکتاتور ونزوئلا کمک‌های خارجی را قبول نمی‌کند تا با استفاده از گرسنگی و کمبود دارو مردم را مجبور کند که سیاست‌های او را قبول کنند.»

بنابه آمار سازمان ملل متحد بعد از سال ۲۰۱۵ بیش از ۵/ ۱ میلیون نفر از ونزوئلا خارج شده‌اند و بیشترین تعداد به کشورهای همسایه پناه آورده‌اند. حدود ۸۰۰ هزار نفر ونزوئلایی به کشور همسایه کلمبیا فرار کرده‌اند.

مقامات دولتی ونزوئلا ولی ضمن تکذیب فرار شهروندان خود سازمان ملل را متهم کرد‌ه‌اند که درباره شمار پناهجویان ونزوئلایی اغراق کرده است.

مردم ونزوئلا بیش از ۱۸ سال است که تحت حکومت سوسیالیستی چاوز و مادورو، تحت بدترین شرایط زندگی می‌کنند.

اقتصاد ونزوئلا بر تولید و فروش نفت خام استوار است. در سال ۱۹۹۹ با روی کار آمدن هوگو چاوز و "انقلاب سوسیالیستی" که او آن را "انقلاب بولیواری" می‌نامید، تولید نفت و صنعت نفت این کشور رو به افول گذاشت، پول ملی ونزوئلا به‌طور پیوسته ارزش خود را از دست داد و اقتصاد کشور مختل شد.

پس از مرگ هوگو چاوز در سال ۲۰۱۳ وضعیت اقتصاد رو به وخامت بیشتر گذاشت. در سال ۲۰۱۵ ونزوئلا با بیش از ۱۰۰ درصد تورم بالاترین نرخ در جهان را داشت. این تورم در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به رقم هولناکی رسید و فقر تقریبا سراسر کشور را در برگرفت؛ تا جایی که نقل و انتقال مواد غذایی با اسکورت نیروهای نظامی صورت می‌گیرد.

ونزوئلا اکنون با بالاترین رقم تورم در سراسر جهان را دارد و میزان موجودی ارزهای جهانی نیز در این کشوربه شدت کاهش یافته و به همین دلیل امکان واردات کالاهای بسیار ضرور برای مردم نیز وجود ندارد. منبع: دویچه وله فارسی سازمان کشورهای آمریکایی ونزوئلا را تهدید به حمله نظامی کرد

۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۳۹۷-۰۶-۲۴
لغو پاسخ
0 comments

Sorry Comments are closed

کوکچه پرس