خبر و گزارشسیاست

سخنگوی طالبان: نظام حاکم در پاکستان اسلامی نیست

سخنگوی مرکزی و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ دولت موقت طالبان در اظهاراتی دولت پاکستان را غیراسلامی خواند.

مجاهد ضمن انتقاد از دولت پاکستان و اسلامی نبودن نظام سیاسی در این کشور از کشورهای سازمان همکاری اسلامی خواست در نشست آینده خود در اسلام‌آباد، دولت موقت این گروه را به رسمیت بشناسند.

«ذبیح‌الله مجاهد»، سخنگوی حکومت سرپرست طالبان، روز جمعه، نوزدهم قوس، در گفت‌وگو با عرب نیوز ضمن استقبال از نشست سازمان همکاری اسلامی که در مورد افغانستان برگزار می‌شود، گفته است که طالبان خواهان روابط خوب با کشورهای عضو این سازمان هستند.

مجاهد از اعضای این سازمان خواسته که از حکومت سرپرست طالبان حمایت کنند و آن را به رسمیت بشناسند.

وی به این رسانه گفته است: «ما برادر آن‌ها هستیم و آن‌ها باید از ما حمایت کنند و دولت افغانستان را به رسمیت بشناسند. ما به شناسایی، حمایت و همکاری آن‌ها نیاز داریم.»

مجاهد همچنین در گفت‌وگو با بخش پشتو زبان رادیو آزادی از پاکستان انتقاد کرد و گفت: چهارچوب سیاسی پاکستان نشان دهنده یک نظام اسلامی نیست و مذهب برای دولت این کشور اهمیتی ندارد.

ذبیح‌الله مجاهد در حالی خواهان به رسمیت شناختن حکومت سرپرست طالبان از سوی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی شده است که به‌تازگی سازمان ملل قطع‌نامه‌ای را به تصویب رسانده است که براساس آن روند به رسمیت شناختن طالبان به تعویق می‌افتد.

وی پیش از این نیز در یک نشست خبری گفته بود که پاکستان بارها در بسیاری از زمینه‎ها وعده همکاری داده است اما به وعده‌های خود عمل نمی‌کند.

طالبان در بیست‌وچهارم مرداد ماه سال جاری کنترل کابل را به دست گرفتند. از آن زمان تاکنون بارها تلاش کرده‌اند تا حمایت جامعه جهانی را کسب کنند، اما این تلاش‌ها موثر نبوده است.

جامعه جهانی معتقد است که طالبان شرایط‌شان را عملی نکرده‌اند، از این رو از به رسمیت شناختن و تعامل با حکومت طالبان خودداری کرده‌اند.

مهم‌ترین شروط‌ جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان، رعایت حقوق بشر، تأمین امنیت، تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق زن بوده است.

قرار است نشست سازمان همکاری اسلامی 19 دسامبر در اسلام‌آباد برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا