اقتصادجامعهجهانخبر و گزارشسیاست

سران طالبان در دیدار با نماینده بریتانیا خواهان آزادی پول‌های مسدودشده افغانستان شدند

ملا عبدالغنی برادر و مولوی عبدالسلام حنفی؛ معاونان رییس دولت طالبان در دیدار با نماینده ویژه بریتانیا برای افغانستان خواستار آزادی پول‌های مسدودشده افغانستان شده است.

به گزارش خبرگزاری کوکچه، طبق اعلامیه اداره امور، در این دیدار که روز سه‌شنبه ( ۱۳ میزان) در ارگ انجام شد، ابتدا معاونان اداره امور دولت طالبان گفتند که طالبان بخاطر داشتن روابط «خوب» با بریتانیا و سایر کشورهای جهان متعهد هستند. این دو مقام طالبان از جامعه بین‌المللی خواسته که سرمایه مردم افغانستان را آزاد کنند.

معاونان رییس دولت طالبان خاطرنشان کرده‌اند که انزوای افغانستان باعث افزایش فقر و بیکاری می‌شود که از تاثیرات منفی آن نه تنها افغانستان بلکه جهان هم متاثیر می‌شود.

ملا برادر و مولوی حنفی تاکید کردند که طالبان تلاش می‌کنند تا فقر و بیکاری را به همکاری جامعه بین‌المللی از افغانستان از میان بردارند. آنان به نهادهای بین‌المللی اطمینان داده که شرایط لازم برای فعالیت‌های شان در تمام بخش‌ها به ویژه کمک‌های بشر دوستانه و صحی فراهم شده است.

سران طالبان به نماینده ویژه بریتانیا همچنین اطمینان داده‌اند که از خاک افغانستان هیچ‌گونه خطری متوجه جهان نخواهد شد.

سایمون گس؛ نماینده خاص بریتانیا برای افغانستان گفته که کشورش می‌خواهد که با شما در مورد ایجاد روابط سازنده و اعتماد سازی کار کند. او افزوده که «ما به این نکته موافقیم که فقر و بیکاری در افغانستان بالای تمام جهان تاثیر منفی می‌گذارد».

نماینده بریتانیا ضمن اینکه از تداوم کمک‌های بشردوستانه کشورش به افغانستان از طریق سازمان ملل متحد و سایر نهادهای بین‌المللی اطمینان داده افزوده‌است: «برای ما تعلیم و تحصیلات عالی دختران و همچنین ضمانت‌های شما در خصوص اینکه دیگر افغانستان تهدیدی برای سایر کشورها نخواهد بود، بسیار مهم است، ما می‌خواهیم نقش سازنده در افغانستان ایفا کنیم.»

تاکید بریتانیا بر آموزش و تحصیل دختران در حالی است که مکاتب باز شده؛ اما تنها پسران مکتب می‌روند و دختران منتظر دستور العمل طالبان است.

گفتنی است که تاکنون هیچ کشوری حاکمیت طالبان را به رسمیت نشناخته‌است.

قدرت‌‌های جهانی پیش‌شرط‌های اصلی پذیرش طالبان به عنوان نماینده مشروع مردم افغانستان را رعایت حقوق بشر، تشکیل دولت فراگیر و عدم تبدیل افغانستان به پناهگاه امن تروریزم، تعیین کرده‌اند.

به تازگی امانوئل مکرون؛ رییس جمهوری فرانسه با اشاره به نشست گروه ۲۰ که قرار است به‌زودی برگزار شود، از این گروه خواست تا شرایط شناسایی بین‌المللی را به طالبان به گونه واضح تفهیم کند.

به گزارش رویترز مکرون در گفتگو با رادیو اینتر فرانسه گفته‌است: «طالبان باید بداند برای شناسایی بین‌المللی حقوق زنان را رعایت کند، اجازه ورود کمک‌های بین‌المللی را بدهد و در نهایت اجازه فعالیت گروه‌های تروریستی را در افغانستان ندهد. شناسایی بین‌المللی بهایی دارد و طالبان باید بداند که این بها را باید پرداخت کند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا