اقتصادجامعهخبر و گزارش

سرمای زمستان و زندگی سخت زنان شیمل در دره نور ننگرهار

زنان و کودکان منطقه شیمل ولسوالی دره نور ولایت ننگرهار زمستان امسال با مشکلات زیادی روبرو هستند.

فقر و بیکاری این روزها در شهرهای مختلف کشور مردم را با مشکلات زیادی روبرو کرده است. حالا در آستانه زمستان زنان و کودکان منطقه شمیل ولسوالی دره نور ولایت ننگرهار مجبور هستند، برای تامین نیازهای زندگی‌شان در ساعات اولیه روز به کوه‌ بروند تا هیزم جمع کنند و با فروش آن هزینه زندگی خود را تامین کنند.

بی بی گل یکی از زنانی است که در این منطقه زندگی می‌کند، او حدود ۵۰ سال سن دارد و زندگی‌اش به سختی می‌گذرد.

بی بی گل در گفت‌وگو با آمو می‌گوید که برای رفع نیازهای خانواده‌اش مجبور است کارهای سختی را انجام دهد و با بدن ضعیف خود از کوه چوب جمع می‌کند.

او در این باره گفت: «سخت کار می‌کنم، مریض استم، بدن و چشمم درد می‌کند. پول ندارم برای خودم دارو بخرم، از کار خسته شده‌ام، اما به لباس، آرد و چیزهای دیگر نیاز دارم.»

الله نور یکی از ساکنان دره نور می‌گوید که ساعت سه شب زن‌ها و بچه‌ها برای آوردن هیزم به کوه می‌روند و با فروش هیزم‌هایی که از کوه می‌آورند.

او می‌افزاید: «مردان توانا هستند، اما زنان در شرایط سختی قرار دارند و باید از ۶ کیلومتری هیزم بیاورند.  ساعت ۳:۳۰ بامداد با زن‌ها و کودکان به کوه می‌رویم و هیزم می‌آوریم. سود آن روزی ۲۰۰ افغانی است، از منطقه ۶ کیلومتری هیزم می‌آوریم. خیلی وقت‌ها زن‌ها می‌روند، هنگام حمل هیزم از ناحیه دست یا پا آسیب می‌بینند.»

خنجر باشنده شیمل است، او روزی ۱۰ سیر چوب از کوه می‌آورد و در عوض ۲۰۰ تا ۲۵۰ افغانی می‌گیرد و نیازهای خانواده‌اش را از همین راه برآورده می‌کند.

این نمونه کوچکی از سختی‌های زندگی هموطنان است. اما زنان و کودکان در نقاط مختلف کشور با شرایط سختی روبرو هستند و در شرایط فعلی برای رفع نیازهای روزمره خود کارهای سنگین و سخت انجام می‌دهند.

صاحب نظران بر این باورند که اگر مسئولان واقعاً به مردم خدمت می‌کنند، ابتدا باید نیازهای مردم رفع کنند و  مردم را از بلای گرسنگی نجات دهند.

دکمه بازگشت به بالا