جهانخبر و گزارش

سرکرده جدید داعش «جمعه عوض البدری» برادر بزرگتر ابوبکر البغدادی است

خبرگزاری رویترز به نقل از مسئولان امنیتی عراق و یک منبع امنیتی غربی اعلام کرد سرکرده جدید داعش برادر سرکرده پیشین یعنی ابوبکر البغدادی است.

داعش روز گذشته (پنجشنبه) در یک پیام صوتی اعلام کرد «ابو الحسن الهاشمی القرشی» به رهبری این گروه انتخاب شده است.

این پیام صوتی چند هفته پس از هلاکت ابو ابراهیم القرشی دومین سرکرده گروه تروریستی داعش در شمال سوریه منتشر شده است.

در همین رابطه، دو مسئول امنیتی عراقی به خبرگزاری رویترز گفتند نام واقعی سرکرده جدید داعش «جمعه عوض البدری» است که متولد عراق و برادر بزرگتر البغدادی است.

یک مسئول امنیتی غربی هم تاکید کرد که این دو برادر (ابو بکر البغدادی و سرکرده جدید داعش) برادر تنی یکدیگر هستند اما مشخص نکرد که کدام بزرگتر است.

اطلاعات زیادی از البدری در دست نیست اما وی از حلقه نزدیک به گروه‌های افراطی و جهادی‌ عراق است که پس از حمله امریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی ظهور یافتند.

یکی از مسئولان امنیتی عراق گفت: البدری شخصیتی افراطی و تندرو است که در سال ۲۰۰۳ میلادی به گروه‌های سلفی و جهادی ملحق شد و همواره به همراهی شخصی و مشاور شرعی اسلامی البغدادی معروف بود.

وی گفت: البدری از مدت‌ها پیش رئیس مجلس شورای داعش بود که مسئولیت ترسیم استراتژی و انتخاب «خلیفه» بعدی به هنگام هلاکت یا اسارت سرکرده قبلی را برعهده دارد.

در فایل صوتی داعش آمده است که سرکرده جدید پیش از هلاکتش وی را به این سمت انتخاب کرده است.

لقب «القرشی» از ادعای باطل این گروه حکایت دارد که سرکردگان این گروه منتسب به پیامبر بزرگوار اسلام (ص) هستند تا این چنین میان طرفداران خود نفوذ دینی کسب کنند.

مسئولان امنیتی عراق تصریح کردند سرکرده جدید داعش به تلاش‌های خود برای انجام حملات در سراسر عراق و سوریه ادامه خواهد داد و چه بسا دیدگاه و روش خاصی برای نحوه انجام این حملات داشته باشد.

تهدید امنیتی جدید

یک مسئول امنیتی عراقی به خبرگزاری رویترز گفت: البدری اخیرا از طریق مرز سوریه وارد عراق شده و منابع مالی مهم این گروه تروریستی را به ارث خواهد برد.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، داعش حدود ۲۵ تا ۵۰ میلیون دلار پول در دست دارد که از باج‌گیری، غارت و ربایش دربرابر پرداخت فدیه به دست آمده است.

مسئول امنیتی عراق در پایان گفت: البدری دو برادر دیگر هم دارد؛ یکی از آنها چند سال است توسط نیروهای امنیتی عراق دستگیر شده است اما مکان برادر دیگر وی نامعلوم است اما گمان می رود وی هم عضو داعش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا