جهانخبر و گزارشدیپلماسی

سفر خلیلزاد به ترکیه در آستانه برگزاری نشست استانبول

در آستانه نشست استانبول برای صلح افغانستان، وزارت امور خارجه امریکا از سفر تازه زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به ترکیه و کشورهای منطقه خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که آقای خلیلزاد روز پنج شنبه هفته گذشته امریکا را به قصد ترکیه ترک کرده است.

این وزارت گفته است که هدف از این سفر تشویق طرف های درگیر در افغانستان برای تسریع مذاکرات برای پایان جنگ در کشور است.

در اعلامیه آمده است: ” وی دو طرف را در تلاش های مقدماتی خود برای گفتگو در مورد یک توافق سیاسی که آتش بس دایمی و صلح پایدار و عادلانه ایجاد می کند، تشویق خواهد کرد.”

بر اساس این اعلامیه، آقای خلیلزاد در مورد چگونگی تسهیل گفتگوهای صلح از سوی کشورهای منطقه و جامعه بین المللی با ذینفعان نیز دیدار هایی خواهد داشت.

این در حالی است که ترکیه ماه آینده میزبان یک نشست بین المللی در مورد روند صلح افغانستان خواهد بود.

در این نشست هیات های حکومت و طالبان و نیز امریکا، روسیه، چین و شماری از کشورهای جهان شرکت خواهند کرد.

از سوی هم رویترز هفته گذشته گزارش داد که قرار است محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانسان، طرح برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام را در نشست استانبول ارایه کند.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور افغانستان و هئیت همراهش در کاخ دلما باغچه استانبول دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار تحولات اخیر در افغانستان و همچنین جزئیات نشست روند صلح افغانستان که قرار است به میزبانی ترکیه در استانبول برگزار شود، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

طرفین در این دیدار تاکید کردند که نشست استانبول مکمل نشست قطر بوده و انگیزه و هیجان جدیدی به روند صلح افغانستان خواهد داد.

در نشست مذکور همچنین تاکید شد که برقراری صلح پایدار در افغانستان با یک راه حل سیاسی فراگیر، پایدار و گسترده امکان پذیر است. ایجاد صلح در افغانستان به صلح، ثبات و شکوفایی منطقه نیز کمک خواهد کرد.

گفتنی است دیوید ساترفیلد سفیر آمریکا در آنکارا نیز در این نشست حضور داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا