جامعهجهانخبر و گزارشفرهنگ و هنر

سقوط ۳۴ پله‌یی افغانستان در در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که افغانستان با سقوط ۳۴ رتبه در رده‌بندی «جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۲۲» در جایگاه ۱۵۶ قرار گرفت.

این سازمان امروز (سه‌شنبه، ۱۳ ثور) در توییتی نگاشته که روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها در افغانستان شرایط دشواری دارند. طبق رده‌بندی سال گذشته‌ی این سازمان، افغانستان در جای‌گاه ۱۲۲ قرار داشت.

در این رده‌بندی، ناروی، دانمارک و سویدن سه کشوری هستند که به‌ ترتیب در صدر قرار گرفته‌اند. سه کشور قعر جدول هم ایران، اریتره و کوریای شمالی‌اند.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید که به قدرت رسیدن طالبان پیامدهای جدی برای احترام به آزادی مطبوعات و امنیت خبرنگاران، به‌ویژه زنان داشته است.

از سوی دیگر سازمان عفو بین‌الملل امروز نیز در پیامی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفته است که رسانه‌های آزاد افغانستان در حال فروپاشی هستند.

از سوی هم مته نودسن، معاون نماینده‌ی ویژه دبیرکُل سازمان ملل گفته است، خبرنگارانی‌ که در داخل کشور باقی مانده و هنوز هم با تعهد و فداکاری کار می‌کنند، تحت ترس و ارعاب زندگی می‌کنند. او گفته است که زنان خبرنگار سنگین‌ترین بار را به دوش می‌کشند.

او علاوه کرده است که کار خبرنگاری در افغانستان در شرایط ناپایدار و احتمالا در یکی از چالش‌برانگیزترین دوران در بیش از دو دهه‌ی گذشته قرار گرفته است.

او افزود: «رسانه‌های آزاد مورد حمله قرار گرفته‌اند. شبکه‌های خبری تعطیل شده‌اند. خبرنگاران وظایف خود را از دست داده‌اند. تعداد زیادی کشور را ترک کرده‌اند، اما بسیاری از آن‌هایی که در کشور باقی مانده‌اند، با آینده‌ای مبهم روبه‌رو هستند.»

این در حالی‌ است که طالبان پس از تسلط بر افغانستان محدودیت‌های شدیدی علیه‌ رسانه‌ها وضع کرده‌اند. طالبان بارها اقدام به‌ بازداشت و تهدید خبرنگاران نیز کرده‌اند. در شماری از ولایت‌ها، خبرنگاران محلی می‌گویند که استخبارات طالبان پس از نشر خبرهایی که به نفع طالبان نباشد، به آنان تماس می‌گیرند و تهدید می‌کنند.

بر بنیاد آمار مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در هفت ماه حاکمیت طالبان حداقل ۸۰ خبرنگار و کارمند رسانه در ولایت‌های مختلف بازداشت شده‌اند که اکثر این بازداشت‌ها توام با خشونت و تهدید بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا