جهانعکس

سلمان رشدی بهبود یافت، مهاجم اعتراف به بی گناهی کرد

هادی مطر که سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانی را با چاقو زخمی کرد در برابر قاضی حاضر شد. مطر در دفاع از خود اعتراف کرد که بی گناه است. معلوم شد رشدی که در مراسمی که در نیویورک شرکت کرده بود، یک بار به گردنش ۱۵ ضربه چاقو خورده، بهبود یافته و حتی شروع به شوخی کرده است.

مهاجمی به نام هادی مطر که سلمان رشدی نویسنده را که با رمان «آیات شیطانی» منتشر شده در سال ۱۹۸۸ برای خود شهرت داشت، ۱۵ بار با چاقو به گردن او در مراسمی که در نیویورک شرکت کرده بود، زد، پیش از قضاوت کنید مطر در دفاع از خود اعتراف کرد که بی گناه است.
مطر ۲۴ ساله متهم به اقدام به قتل درجه دوم و چاقو زدن به رشدی، مدعی شد که در سندی که از طریق وکیلش به دادگاه ارائه کرده بی گناه است.
متار که در کالیفرنیا متولد شده و در فیرویو زندگی می کند، با دستبند در مقابل دادگاه به قاضی آورده شد.
مبلغ وثیقه ای برای مظنون تعیین نشد و وی همچنان در بازداشت به سر می برد.
از سوی دیگر، خبر رسید که حال سلمان رشدی، نویسنده ۷۵ ساله هندی الاصل انگلیسی نیز رو به بهبود است. در حالی که رسانه های آمریکایی نوشتند که حال رشدی رو به بهبود است، او همچنین اعلام کرد که دیگر انتوبه نشده است. دوست رشدی آتیش تاثیر در حساب شخصی خود در شبکه های اجتماعی گفت که وضعیت سلامتی رشدی رو به بهبود است و او همچنان در بیمارستان بستری است.
تصیر در پیام خود که بعداً آن را حذف کرد، گفت که رشدی توانسته صحبت کند و شروع به شوخی کرد. از سوی دیگر، اندرو ویلی، مدیر رشدی، به آسوشیتدپرس گفت که پست تسیر صحیح بوده و وضعیت سلامتی رشدی بهبود یافته است.
یکی از اولین پاسخ دهندگان به رشدی در دیلی میل بریتانیا، دکتر. نظرات مارتین هاسکل گنجانده شد.
هاسکل گفت که در زمان حمله دو افسر پلیس در محل حضور داشتند اما پلیس فقط از دور حمله را زیر نظر داشت. هاسکل با بیان اینکه شرکت کنندگان در رویداد به رشدی کمک کردند، گفت: «حضار سعی کردند از مهاجم جلوگیری کنند. او روی صحنه رفت و با وجود پلیس و کلانتری رشدی را با چاقو زد.
هاسکل گفت: «او احتمالاً برای چند روز در اینجا بود و منطقه را تجزیه و تحلیل می کرد. این چیزی خودجوش نبود.»
سلمان رشدی، ساکن شهر نیویورک، روز جمعه در حالی که هادی مطر ۲۴ ساله برای سخنرانی در موسسه چاوتاکوا، نزدیک بوفالو روی تریبون بود، با چاقو مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
رشدی که ۱۵ ضربه چاقو از جمله یکی در گردن دریافت کرده بود، با هلیکوپتر به بیمارستان مرکز جراحی UPMC Hamot که حدود ۴۰ دقیقه با ماشین فاصله دارد، منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.
خانه ماتار که در صحنه دستگیر شده و با دستبند به نزدیکترین ایستگاه پلیس در فیرویو نیوجرسی منتقل شده بود، عصر دیروز توسط پلیس و تیم های اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی) مورد یورش قرار گرفت و جستجو برای یافتن آن انجام شد. ساعت ها.
اندرو ویلی، مدیر رشدی، این اطلاعات را به اشتراک گذاشت که نویسنده هندی در همان روز حمله از عمل جراحی خارج شد، اما همچنان روی دستگاه تنفس مصنوعی است و احتمالاً ممکن است یک چشم خود را از دست بدهد.
۳۳ سال پیش آیت الله خمینی فتوای مرگ او را درباره این نویسنده در ایران صادر کرد که با رمان آیات شیطانی خود که در سال ۱۳۶۷ منتشر شد، واکنش شدیدی داشت.
عزیز نسین نویسنده ای که این رمان را به صورت سریالی به ترکی ترجمه کرده بود نیز مورد هدف قرار گرفت.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا