جامعهخبر و گزارشفرهنگ و هنر

سلیمان جیلانی از هرات نفر اول کانکور سال ۱۴۰۱ شد

نتایج آزمون کانکور سال ۱۴۰۱ امروز اعلام شد و سلیمان از ولایت هرات با گرفتن ۳۵۵ نمره نفر اول کانکور امسال شد.

در آزمون کانکور امسال سلیمان از ولایت هرات، با گرفتن ۳۵۵.۴۲۰۴، محمد بشیر از ولایت کابل با گرفتن ۳۵۵.۳۲۸ و هدایت‌الله از ولایت هرات با گرفتن ۳۵۴ به ترتیب نفرات اول تا سوم کانکور امسال شدند و تحصیلات خود را در طب معالجوی هرات و کابل ادامه خواهند داد.

بربنیاد نتایج آزمون کانکور که از سوی اداره ملی امتحانات اعلام شد، همه ده نفر اول کانکور امسال از میان داوطلبان پسر هستند و دختران موفق به حضور در میان ده نفر برتر کانکور امسال نشده‌اند.

عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا در این باره گفت که آزمون کانکور امسال ۱۰۶هزار پسر و دختر اشتراک کرده بودند که از این میان حدود ۸۶ هزار تن کامیاب شده‌اند.

اداره ملی امتحانات می‌گوید که امسال میزان جذب در دانشگاه‌ها و موسسات نیمه عالی نسبت به دیگر سال‌ها افزایش یافته است.

عبدالقدیر خاموش، سرپرست اداره ملی امتحانات می‌گوید: «امسال جذب در تحصیلات عالی نسبت به سال‌های گذشته تا ۲۵ درصد افزایش داشته است. امسال بالاتر از ۸۰ هزار نفر در دانشگاه‌ها جذب می‌شوند. آن عده از داوطلبانی که در رشته دلخواه خود کامیاب نشدند، اما نمره بلند گرفتند آن دانشکده که در آن ما ظرفیت داشتیم و داوطلبان آن را انتخاب نکرده باشند، ظرفیت‌ها را اعلان می‌کنیم.»

اداره ملی امتحانات می‌گوید که تمام روند آزمون کانکور از آغاز تا اعلام نتایج  یک ماه زمان برد.

در آزمون کانکور سال روان تعداد داوطلبان دختر به مراتب نسبت به سال گذشته کمتر بود و دخترانی که در این آزمون شرکت کرده بودند، نمی‌توانستند رشته دلخواه خود را انتخاب کنند.

انتظار می‌رود که به دلیل بسته ماندن مکتب‌های متوسطه و لیسه دختران در آزمون سال آینده کانکور تعداد داوطلبان دختر به مراتب نسبت به سال روان کمتر باشد.

دکمه بازگشت به بالا