جهانخبر و گزارش

سوءقصد به جان سفیر پاکستان در کابل؛ شهباز شریف خواستار تحقیقات فوری شد

وزارت خارجه پاکستان گزارش داده است که عبدالرحمان نظامانی، سفیر این کشور در کابل از یک حمله مسلحانه جان سالم بدر بروده است، شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان این حمله را محکوم کرده و خواستار تحقیقات فوری و اقدام علیه عاملان حمله شده است.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی پاکستان آمده است که ساختمان سفارت این کشور در کابل روز (جمعه، ۱۱ قوس) تحت حمله مسلحانه قرار گرفته است.

به گفته‌ی وزارت خارجه‌ پاکستان، هدف این حمله ترور سفیر این کشور بوده است، اما به او آسیب نرسیده و یک محافظ‌اش به شدت زخمی شده است.

شهباز شریف، صدراعظم پاکستان سوقصد علیه سفیر این کشور در کابل را محکوم کرده و در تویتی خواستار تحقیقات فوری و اقدام علیه عاملان این اقدام «شنیع» شده است.

آقای شریف از فداکاری این محافظ قدردانی کرده و نوشته است که «برای بهبودی عاجل این نگهبان دعا می‌کنیم.»

حکومت کنونی افغانستان نیز حمله بر سفارت پاکستان را تایید و آن را محکوم کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجهٔ در صفحه تویترش نگاشته است که «امارت اسلامی به حلقه‌های مغرض اجازه نخواهد داد تا امنیت نهادهای دپلوماتیک را تهدید کند.»

آقای بلخی گفته است که این رویداد «به گونه جدی بررسی» خواهد شد.

خالد زدران، سخنگوی قوماندانی امنیه کابل نیز گلوله باری بر سفارت پاکستان را تایید کرده و افزوده است که نیروهای امنیتی بررسی در مورد این رویداد را آغاز کرده اند.

زدران در تویتی نگاشته است: «عصر امروز در ساحه کارته پروان شهر کابل از یک ساختمان به سمت سفارت پاکستان تیر اندازی صورت گرفت نیروهای امنیتی عاجل به ساحه رسیده و از دوام تیراندازی جلوگیری نمود که در جریان عملیات تصفویوی از این ساختمان یک تن مظنون دستگیر شده و دو میل سلاح نیز بدست امده است.»

این در حالی است که دیروز همزمان دفتر گلبدین حکمتیار، رهبری حزب اسلامی، نیز هدف یک حمله انتحاری و تیراندازی قرار گرفت که در آن چندین تن کشته و زخمی شدند.

دکمه بازگشت به بالا