جهانخبر و گزارشدیپلماسی

سومین روز نشست اسلو؛ مذاکره غربی‌ها با طالبان درباره حقوق بشر و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

مذاکرات هیأت طالبان به ریاست مولوی امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت خارجه این گروه با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو، پایتخت ناروی وارد سومین روز شد.

در این مذاکرات در کنار بحث درباره بحران بشری افغانستان و دسترسی این کشور به کمک‌های بشردوستانه، تشکیل دولت فراگیر، احترام حقوق بشر از جمله اجازه آموزش دختران در صدر موضوعات دو طرف قرار دارد.

هنریک تون؛ معاون وزیر خارجه ناروی دیروز در اظهاراتی گفت: «مسایل مهمی زیادی در ارتباط با حقوق اقلیت‌ها و زنان وجود دارد. ما در باره مکاتب زیاد صحبت کردیم، اما درباره آزادی اجتماعات، دسترسی به خدمات صحی و حق کار نیز صحبت می‌کنیم. مسایل مهمی است که برای بسیاری اعضای جامعه مدنی که در نشست اسلو شرکت کردند، مهم است.»

او به رسانه‌های ناروی گفته است یکی از مطالبات مطرح شده حق آموزش برای دختران است و مکاتب دخترانه از صنف ۷ به بالا در سال جدید باید بازگشایی شود.

خواست دیگری که مطرح شده است این است که یک روند سیاسی جامع باید در افغانستان آغاز شود و یکی از پیشنهادها این است که این روند در یک «لوی جرگه» اتفاق بیفتد.

دیپلمات‌های ناروی و نمایندگان طالبان در باره سرنوشت دو زن معترض افغان، خانم تمنا زریابی پریانی و پروانه ابراهم‌خیل نیز صحبت کردند. این دو زن معترض هفته گذشته پس از شرکت در اعتراضات خیابانی بازداشت شدند.

معاون وزیر خارجه ناروی درباره زنانی که در نشست اسلو شرکت کرده‌اند، گفت که آنها خطرات بزرگی را برای رسیدن به حق خود پذیرفته اند.

او گفت: «برخی از این زنان خشونت مستقیم علیه خانواده‌های‌شان را تجربه کرده‌اند. با این حال، آنها از گفتگو میان طالبان و دیپلومات‌های غربی حمایت کردند.»

قرار است طاالبان نشست دوجانبه‎‌ای با تام وست، نماینده خاص امریکا برای افغانستان داشته باشد. معاون وزیر خارجه ناروی گفت از آنجایی که امریکا بر بخش بزرگ از دارایی افغانستان کنترل دارد، این دیدار مهم است.

یکی دیگر از موضوعاتی که در نشست دیپلمات‌های غربی با طالبان مطرح شده است، چگونگی پرداخت حقوق کارمندان دولتی از جمله معلمان است، بدون اینکه این پول بدست طالبان بیفتد.

معاون وزیر خارجه ناروی می‌گوید سودی ندارد که مکاتب دخترانه باز شود، اما معلمی برای تدریس دانش آموزان وجود نداشته باشد.

طالبان: تلاش می‌کنیم دولت ما فراگیرتر شود

امیر خان مقتی؛ سرپرست وزارت خارجه دیروز پس از خروج از اولین نشست گفت که آنان کوشش می‌کنند دولت طالبان فراگیرتر شود.

او مذاکرات را «سازنده» خوانده؛ اذعان کرد که اختلاف در مورد «معنای دولت فراگیر» هنوز برطرف نشده است.

آقای متقی به رسانه‌های خارجی گفته است:«اگر معنای فراگیر این باشد که همه قوم‌ها در حکومت باشند که هست. اگر معنایش این است که همه سمت‌ها و ولایت‌ها در حکومت باشند که هست».

وزیر خارجه طالبان افزوده است که «اگر حکومت پیشین، اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کسی را از وظیفه منفک نکردیم».

آقای متقی با آنهم گفته است که این وضعیت را «کافی نمی‌دانیم و کوشش می‌کنیم که حکومت همه‌شمول‌تر شود».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا